Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cerere pe baza actului de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cerere pe baza actului de mostenitor

Buna ziua!Este valabila o cerere depusa pe baza actului de mostenitor dar nefiind semnata de ambii mostenitori?Sora mea care imi este si vecina a depus o cerere la primariepe baza actului de mostenitor pentru concesionarea terenului din fata portii in numele meu si al ei, terenul sa fie administrat de amandoua.Insa eu sunt intabulata pe bucata mea de teren, sunt proprietara.Eu nu am fost de fata cand a facut cererea si nu am semnat nimic.Este legal?
Nu este legal. Nici o persoana nu are dreptul sa faca vreo cerere de orice natura in numele dvs atata timp cat nu are procura notariala sau imputernicire in acest sens.B-)
Multumesc pentru ajutor!Daca depun plangere la politie cum va fi sanctionata persoana respectiva?
Daca a facut efectiv cererea respectiva in numele dvs si a si semnat-o atunci este vorba despre un concurs de infractiuni , respectiv fals si uz de fals. Depinde de ce urmari a avut cererea respectiva . Daca fapta a ramas fara urmari sau nu a produs efecte juridice poate sa fie amendata administrativ sau chiar penal.:)