Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autoservice ilegal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autoservice ilegal

Buna ziua!Vreau sa intreb poate functiona un service auto a carei cladire e lipita de casa mea?Initial a fost o sura,o anexa iar vecinul a obtinut o autorizatie de renovare insa renovarea a insemnat ridicarea unei cladiri noi cu 2 etaje.Anexa a apartinut casei, dar dupa ce s-a facut mostenirea s-a impartit terenul mie ramanandu-mi casa, iar suruorii anexa.In plus am incercat sa depun plangeri la autoritatile din oras, dar nu a luat nimeni nicio masura deoarece vecinii au multe cunostinte.Poluarea este foarte mare,nu functioneaza legal, in spatele garajului fiind "cimitir de masini".Zgomotul care il fac la geamul meu este uneori asurzitor.Am chemat Politia la ora 23:00 deoarece inca lucrau insa tot eu am primit amenda pe motiv ca am sunat Politia din oras si nu cea din comuna.
Cand a cerut acordul vecinilor ati fost de acord? Depuneti plangere la protectia consumatorului si chemati chiar plitia comunitara.
Daca unitatea service functioneaza ilegal ,asa cum spuneti,puteti sesiza orgasnele abilitate,respectiv: primaria,I.T.M.,protectia consumatorului si nu in ultimul rind politia....Toate aceste organe au rolul de a verifica aspectele si a dispune masuri in consecinta.
nicoleta09 a scris:

Buna ziua!Vreau sa intreb poate functiona un service auto a carei cladire e lipita de casa mea?Initial a fost o sura,o anexa iar vecinul a obtinut o autorizatie de renovare insa renovarea a insemnat ridicarea unei cladiri noi cu 2 etaje.Anexa a apartinut casei, dar dupa ce s-a facut mostenirea s-a impartit terenul mie ramanandu-mi casa, iar suruorii anexa.In plus am incercat sa depun plangeri la autoritatile din oras, dar nu a luat nimeni nicio masura deoarece vecinii au multe cunostinte.Poluarea este foarte mare,nu functioneaza legal, in spatele garajului fiind "cimitir de masini".Zgomotul care il fac la geamul meu este uneori asurzitor.Am chemat Politia la ora 23:00 deoarece inca lucrau insa tot eu am primit amenda pe motiv ca am sunat Politia din oras si nu cea din comuna.

Chestia cu amenda este o noutate pentru mine ! Nu am auzit de asa ceva in viata mea! Dumneavoastra sesizati Politia Romana si ei trebuie sa ia masuri ..nu are importanta ca sunati la politia comunala , la politia judeteana sau la municipiu! Contestati acea amenda si faceti si plangere penala pentru abuz in serviciu impotriva agentilor care v-au amendat!:hammer:
Referitor la acel service sesizati protectia consumatorului , politia si primaria asupra functionarii ilegale si fara avizul dvs! Asta in cazul in care este lipit la calcan cu cladirea in care locuiti.:)
SUCCES!
Nu a cerut acordul nici unui vecin....noi nu am semnat nimic.Ei spun ca au autorizatie de functionare de la primaria comunei, dar cum poate functiona un autoservice in conditiile astea.Nu au un spatiu amenajat corect, uleiul de la masini de multe ori cand il schimba se scurge in fata casei mele si nu mai spun de mizeria care o lasa la poarta unde isi parcheaza masinile.Au fost sesizati de multe ori la primarie atat de noi cat si de vecini insa functioneaza in continuare!Politia comunitara de multe ori e cu masina la autoservice aici.Multumesc!
Atunci faceti plangere si la Garda de Mediu ca sa ii sanctioneze contraventional.B-)