Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concesionarea terenului din fata casei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concesionarea terenului din fata casei

Buna ziua!Luna aceasta s-a terminat la 100 m de casa mea constructia unui bloc nou.O persoana cu bani din judet a concesionat terenul (proprietate a primariei) din fata blocului nou lasand proprietarii fara cale de acces.Acum vecinul meu care se afla in conflicte cu mine de multi ani ameninta ca merge la primarie si concesioneaza terenul din fata casei mele lasandu-ma si pe mine fara cale de acces.Intrebarea mea: este posibil acest lucru?Mentionez ca nu am posibilitatea sa mi-l concesionez eu deoarece costa destul de mult.Mai mentionez ca terenul din fata portii si pana in drum masoara aproximativ 50mp.
Indiferent daca concesioneaza sau nu acel teren , respectivul este obligat sa va lase drum de servitute ca sa puteti ajunge la proprietate!
Problema este ca el il va concesiona in scopul construirii si atunci va veti trezi cu un mare bloc in fata casei!B-)