avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters98351

Activitate ContSters98351

As dori sa aflu daca autoturismul sotului aflat in proprietatea lui si achizitionat cu doua luni inainte de casatoria noastra ar putea deveni si proprietatea mea.Prin ce modalitati?
Discuție drept de partaj
sunt casatorita din august 2007.In luna mai, deci cu trei luni inintea casatoriei, sotul a achizitionat un autoturism , acesta fiind inregistrat pe numele lui.As dori sa stiu daca as avea dreptul la partaj asupra acestui autoturism in cazul unui divort.
MA AFLU IN CONCEDIU CRESTERE COPIL, IAR PE 17.09.2009 COPILUL MEU VA IMPLINI 2 ANI, DATA IN CARE MI SE EXPIRA ACEST CONCEDIU.AS DORI SA STIU DACA PE DATA DE 17.09.2009 CAND AR TREBUI SA MA INTORC LA SERVICIU ANGAJATORUL ARE OBLIGATIA SA MA PRIMEASCA , PE ACELASI POST SAU NU.
M-am casatorit in anul 1985 si din casatorie a rezultat un copil nascut in 1986.De la inceputul casatoriei am locuit eu,sotul si apoi copilul nostru intr-o casa proprietatea socrilor mei, care sunt in prezent in viata. In anul 1998 sotul meu a decedat, iar in urma decesului am continuat sa locuiesc in acea casa impreuna cu copilul.In anul 2004 am fost obligata de socrii mei sa parasesc acel domiciliu, copilul meu in varsta de 18 ani ramanand in continuare in acea casa.M-am recasatorit in anul 2007 si copilul meu s-a casatorit in 2006 si locuieste si in prezent impreuna cu sotul in mai sus pomenitul imobil.
As dori sa stiu daca am vreun drept succesoral in urma decesului unuia dintre fostii socrii, care mai au un copil in afara sotului meu decedat.