Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de proprietate

As dori sa aflu daca autoturismul sotului aflat in proprietatea lui si achizitionat cu doua luni inainte de casatoria noastra ar putea deveni si proprietatea mea.Prin ce modalitati?
Printr-un act de donatie asupra unei cote parti din autoturism. Donatie care este, in acest caz, revocabila, adica sotul o poate desfiinta oricand.
Cu ce va multumeste daca bunul devine comun?
Asa cum a zis si dl.profesor Bordas ar putea deveni daca sotul va face act de donatie , dar acest act este revocabil oricand! Deci oricum in caz de divort si partaj nu va imparti masina cu dvs!