avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate Mirela71

Activitate Mirela71

buna ziua!
am un contract civil incheiat cu o asociatie de proprietari pentru functia de cenzor, deasemenea am contract de munca la o societate, si sunt tare nedumerita daca trebuie sa depun declaratiile de asigurare la casa de pensii si la somaj.
deasemenea as dori sa stiu si daca trebuie depuse si de cei care au inchiat contract de mandat...........
Multumesc!
as dori sa stiu ce inregistrari contabile se fac atunci cand firma are angajatii in somaj tehnic, si deasemenea daca in 2009 a avut 2 luni somaj tehnic in 2010 mai poate avea dreptul la cele 3 luni ?
multumesc mult!
multumesc mult!
:yes::slap:
buna seara!
as dori sa stiu de la ce valoare a achizitiior/livrarilor intracomunitare de bunuri trebuie depusa declaratia recapitulativa 390 si ce termene are.
dar sa explic, o societate a achizitionat marfa din tara la inceputul lunii octombrie 2009 si a vandut-o unei societati din grecia la sfarsitul lunii octombrie 2009,cu valoarea aproximativa de 35.000 lei. Deci trebuie sa fac declaratia 390? pana la ce data?
va multumesc!
buna seara! as avea si eu nevoie de anumite explicatii in ceea ce priveste intrarea unor angajati in"somaj tehnic" conform OUG 28/2009. Ce demersuri trebuie intreprinse pentru a realiza acest lucru si caror institutii trebuie sa ma adresez.
Răspuns la discuția penalitati intretinere
buna ziua! as dori si eu o lamurire cu privire la penalitatile aplicate de asociatie.Expun exact situatia. Este vorba de o cunostinta, a fost data in judecata de catre asociatie pentru suma de 3500 lei in luna martie 2009 (acesta suma reprezenta restante la plata intretinerii si penalitatile aferente din luna mai 2008 pana in ianuarie 2009). In luna iunie a primit hotararea judecatoresca (de fapt a auzit ca a primit de la presedintele asociatiei, ea nu a primit "hartiuta") prin care era obligata sa plateasca acea suma. Intre timp,in luna aprilie, pana la venirea hotararii judecatoresti a mai platit suma de 1500 lei, fapt care nu a fost precizat in ho.tarare. Acum o saptamana, cand s-a dus sa mai plateasca din restante, presedintele ia spus ca a dat hotatarea la un executor judecatoresc pentru recuperarea restantelor. Pana aici sa zicem ca sunt toate conform legii, dar intrebarea mea este: se calculeaza penalitati in continuare pe toata suma restanta, in care este inclusa si suma de 3500 lei pentru care are hotarare judecatoresca?
pun aceasta intrebare pentru ca suma la restante creste vazand cu ochii, din ianuarie pana acum a mai acumultat 2500 lei.
multumesc!