avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Activitate arhitectool

Activitate arhitectool

Buna ziua,
Doresc autorizarea unor lucrari de extindere/modernizare a unui ansamblu alcatuit dintr-o hala si o gospodarie de apa.
Lucrarile au fost autorizate, executate si receptionate pe un teren cu un singur nr. cadastral.
Intre timp proprietarul a dezmembrat trerenul in 3 loturi, cu 3 nr. cadastrale distincte, pentru a constitui un drept de servitute in favoarea unui vecin, hala ramanand aferenta unui nr. cadastral iar gospodaria de apa altui nr. cadastral.
Lucrarile vizeaza atat hala cat si gospodaria de apa.
Sunt obligat sa solicit cate un certificat de urbanism pe fiecare lot pe care fac lucrari?
Mentionez:
1. terenul nu se poate alipi din cauza dreptului de servitute.
2. proprietarul a ramas aceleasi pt. toate cele 3 loturi.

multumesc.
Buna ziua,
Sunt in urmatoarea situatie:
In 13.04.2103 am achizitionat un laptop. In luna 07.2013 s-a ars placa de baza si a fost inlocuita in garantie. In data de 30.04.2015 s-a intamplat exact acelasi lucru, garantia laptopului expirand in data de 10.03.2015.
Intrebarile mele sunt:
Placa de baza inlocuita nu era normal sa aiba si ea garantie de 2 ani de zile, mai ales ca totul s-a facut la service autorizat?
Service-ul ofera garantie pentru reparatii doar 3 luni de zile. Mi se pare extrem de putin, mai ales ca, laptopul, suferind exact acelasi defect (major) in mai putin de 2 ani de zile, poate avea un viciu care conduce la arderea placii de baza.
Pot solicita, conform legii, extinderea garantiei pentru reparatie, implicit efectuarea celei de-a 2-a reparatii pe garantie?

Multumesc,

cu stima,
lucian
Multumesc. Este cat de cat un punct de plecare. Alceva inca nu am gasit.
Imi puteti indica un link, un titlu sau orice m-ar putea duce catre acest normativ? Eu am cautat in toate felurile si nu reusesc sa gasesc nimic concludent.

multumesc.
Buna ziua,
Sunt arhitect si am de proiectat o cladire administrativa in care etajele vor fi de tip open-space, cu posibilitatea de a fi inchiriate pentru birouri sau de catre tribunal pentru sali de judecata.
Am aflat ca ar exista un Normativ de proiectare pentru sali de judecata. Exista asa ceva? Ma poate ajuta cineva in acest sens?

multumesc.
Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti daca se poate verifica daca o firma are poprire pe conturi.

Stima.
Multumesc pentru lamuriri.
Mai am o singura intrebare: In cazul acordarii unui teren in compensare se echivaleaza suprafata sau valoarea? Adica daca primesc teren intr-o zona in care pretul pe m2 este mai mic primesc o suprafata mai mare (echivalentul valorii terenului pentru care sunt despagubit) sau primesc exact aceeasi suprafata indiferent de zona si pret pe m2?

cu stima
In ce sens considerati dvs. ca o solutie de acordare teren in compensare ar fi o varianta mai potrivita?
In cazul variantei de despagubire in echivalent banesc, chiar daca este o procedura de durata, ma intereseaza daca evaluarea se face in mod corect si terenul nu va fi subevaluat din diverse motive.

cu stima
Buna ziua,
Tatal meu a solicitat reconstituirea dreptului de proprietate asupra unui teren care a apartinut bunicilor mei (parintilor sai), imobil de pe care au fost evacuati abuziv in timpul regimului comunist.
Terenul este intravilan, in municipiul IASI.
Cererea a fost respinsa, singurul motiv fiind ca in prezent terenul este afectat de detalii de sistematizare. Acest fapt este real si este confirmat si prin expertiza topo.
Am inteles ca alternativele de despagubire ar fi:
1. Atribuirea unui alt teren echivalent, acest lucru neputandu-se face in sau in apropierea municipiului IASI din lipsa de terenuri;
2. Despagubirea in bani.

Intrebarile mele sunt:
1. Exista si alte alternative de despagubire?
2. In cazul in care acestea sunt singurele posibilitati, care din cele 2 este recomandata?
3. Pe ce criteriu se frace evaluarea in urma careia se face despagubirea in bani?
Buna ziua,
Si eu sunt foarte interesat de raspunsul la aceasta problema, intrucat sunt in aceeasi situatie. Mentionez ca eu platesc deja somaj si asigurari sociale, angajat fiind la un birou de proiectare.
In plus, as dori sa aflu care sunt obligatiile mele financiare in legatura cu acest BIA, intrucat a fost deschis anul trecut si nu am avut activitate. Am achitat suma stabilita din oficiu prin decizia de impunere pe care am primit-o la inceputul anului, in schimb nu am completat declaratia de venit realizat si cea de venit estimat care aveau termen pana in 15.05.2010.