avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate ioana7

Activitate ioana7

Buna ziua!
Tatal meu implineste anul acesta 61 de ani. Acum 10 ani in urma a demisionat din locul in care lucra si nu si-a mai gasit servici si nici nu a mai realizat venituri. A sperat intr-o pensionare anticipata, in anul 2007, insa dosarul i-a fost respins, stagiul lui de cotizare fiind de 29 ani, 7 luni si 14 zile. Am inteles bine ca se va putea pensiona numai cand va implini varsta de 64 ani si 9 luni?
Exista vreo posibilitate de a plati cotizatia pe cativa ani(anticipat) pentru a iesi mai devreme la pensie? Ce ar putea face pentru a beneficia de pensie?
Va multumesc din suflet!
Am avut un credit la BCR. Din cauza unor probleme de sanatate si a faptului ca am intrat in somaj nu am mai putut plati. Acum ma cauta cei de la KRUK. Au inceput sa-mi sune vecinii de pe strada(locuiesc in casa parintilor).In afara de asta in trei luni datoria care o am la ei a crecut cu 2000 lei. E posibil? Ei percep dobanzi? Nu inteleg ce pot sa fac, nu am nimic de vanzare pentru a face rost de bani! Nu pot sesiza protectia consumatorului pentru faptul ca-mi suna vecinii sau pentru faptul ca percep penalitati atat de mari? Nu mai pot! Imi vin numai ganduri negre in minte! Ajutati-ma!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Răspuns la discuția nu mai pot sa platesc banca
Firmele recuperatoare cumpara credite restante de la banci - garantate sau nu cu imobile.
Cele garantate vor fi, mai devreme sau mai tarziu, recuperate. Sa intelegem ca cele negarantate- vezi cazul dnei alexandra huruba- nu vor fi recuparate niciodata? Adica sunt cumparate la risc? Atunci inseamna ca sunt cumparate pe "2.50 lei"?

Cumnata mea are doua credite- unul de nevoi personale si un imobiliar- garantate cu apartamentul in care locuieste. Au avut intarzieri de peste 180 zile. Firma recuparatoare i-a amenintat cu executarea silita daca nu platesc 3000 eur intr-o saptamana, restanta totala fiind de 4000 eur, iar creditul total de vreo 49000 eur. In cazul in care ea nu are de unde plati cei 3000 eur intr-o sa[tamana este posibil ca firma recuperatoare sa o scoata din apartament. Mentionez ca ea se afla in concediul de crestere copil, astfel ca nu i-au putut pune poprire pe salariu.
Răspuns la discuția nu mai pot sa platesc banca
Buna ziua!
Dna Romina10 nu cred ca este cazul sa fiti ironica.....dar probabil nu stiti ce inseamna sa ajungi in situatii groaznice dpdv financiar. Cei care scriu sunt oameni disperati, care poate nu dorm noaptea de griji, nu pot manca,.etc. Nu radeti! ...Nu se stie niciodata cand veti ajunge de partea cealalta a baricadei......"never say never....."
Nu pareti a fi invatatoare, ci mai degraba functionar bancar sau angajata la una din firmele de recuperare credite.