avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Activitate cristinaurian

Activitate cristinaurian

NU ar trebui si totusi trebuie, un paradox ca multe altele....
Multumesc mult.
Am depus la primaria de domiciliu listarea e-mail-ului de confirmare a platii si a fost OK.
Eu am achitat prin ghiseul.ro pentru ca am citit pe chitanta ca nu mai trebuie depusa copia la Politie.
Sistemul informatic pare a nu fi perfect , cei de la Politie totusi asteapta hartia. Cred ca e vorba incompetenta oamenilor, a lucratorilor din sistem, o mare abrambureala in institutiile publice ... dar imi pot pastra parerile si opiniile pentru mine
Buna ziua. Am domiciliul in judetul Cluj, intr-un sat.
Am primit o amenda de circulatie, in data 30.01.2013, in prima localitate de langa Cluj-Napoca, Floresti. Am achitat prin ghiseul virtual, in contul primariei Cluj-Napoca, Amenzi politie, 1/2 din suma in termenul legal.
Astazi primesc de la Primaria de domiciliu, instiintare de plata a amenzii, sau sa depun dovada platii. Citind diferite materiale pe acest subiect am dedus ca trebuia sa achit amenda la primaria de domiciliu?!
Va rog mult un raspuns competent. Multumesc
Suntem de aceasi parere, multumesc. Finantele nu pot fi .Logica finantistilor e pe cale de disparitie,daca or fi avut vreodata. Ei iti redau mecanic niste citate din legi si ordonante.Pentru ce sa isi chinuie gandirea atata timp cit contribuabilul nu are "imunitate" fata de ei.
Srl infiintat in 2007 ca platitor impozit 3% pe venit.
In 2009 a fost obligata la plata impozit pe cifra de afacei din anul anterior.
In 2010 desfiintata ca si micro si trecuta la impozit pe profit de oug. bineinteles.
In 01.02.2010 a fost suspendata activitatea la Reg. com.
In 16.01.2012 se reia activ la reg. com.
La depunerea 010 cu optiunea micro, stupoare, nu ati avut angajati la 31.12.2011!
Chiar nu vor sa ia in considerare si aceasta situatie ce va fi des intilnita anul asta deoarece vor trece cei 3 ani de suspendare. Astept parerile d-voastra.
Se poate cumpara locuinta cu tva redus pe numele copiilor minori ( 2), pentru fiecare cate un apartament. Noi, parintii nu am achizitionat o asfel de locuinta. Multumesc.
Multumesc mult. Daca puteti sa-mi recomandati oameni de meserie, in adevaratul sens al cuvantului, din Cluj-napoca va rog mult sa-mi transmiti la adresa cristinaurian@yahoo.com. Mutumiri inca o data.
Buna seara. Doresc sa fuzioneze 2 societati:
-Soc. absorbanta are creante fata de absorbita
-Soc absorbita are experienta comerciala si imposibilitatea achitarii datoriilor catre posibila absorbanta
Intrebari:
1. Soc absorbanta poate folosi intr-o anume situatie spre exemplu participare la licitatii, experienta celei absorbite. Daca da, care ar fi modalitatea demonstrarii acesteia.
2. Prin ce modalitate ar fi posibil ca societatea absorbanta sa preia numele societatii absorbite.
3. Ce tip de fuziune ar fi oportun in situatia data
Multumesc mult, o seara buna.
Răspuns la discuția Reactivare Srl suspendat in 2010
Multumesc mult, partea a-2-a stiu ca trebuia sa o postez in alt topic.
Buna ziua. Doresc sa reactivez un SRL suspendat la Reg. Com. in 2010.Va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarele:
1. daca activitate principala va fi o alta existenta in statut trebuie sa obtin Certificat constatator pentru aceasta din urma sau pot functiona si in vechea formula
2. daca veniturile vor putea fi impozitate cu 3% avand in vedere ca nu a fost depusa notificarea la Adm. Fin. pana la 31.01.2011. Celelalte conditii sunt indeplinite. Va multumesc.