avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate Hmagda

Activitate Hmagda

Sunt o persoana care am un contract de munca incheiat in Germania cu o firma din Germania, contractul este pe perioada nedeterminata din 1997.
Intrebarea mea este se poate obtine cetatenie germana in aceste conditii?
Care ar fi drepturile si aici ma refer la pensie sau indemnizatie de somaj in cazul in care firma din Germania isi inceteaza activitatea din diferite motive?
La ce institutie din Germania sau din Romania ar trebuie sa ma adresez pentru obtinerea cetateniei sau a drepturilor banesti si care sunt pasii de urmat?
In cazul in care se aproba suspendarea activitatii societatii, care sunt implicatiile sau care sunt pasii de urmat in ceea ce priveste contractele de munca si care este statutul salariatilor pentru perioada suspendata? Se poate acorda somaj?
Multumesc pentru informatiile date, dar in legatura cu intrebarea privind salariatii inca nu sunt lamurita.
Care sunt implicatiile asociatului unic la "inghetarea activitatii societatii" pentru o anumita perioada? Ma refer aici la taxe si impozite cat si la relatiile cu salariatii, clientii, stat, etc.
Stimati Domni,
Am urmatoarea situatie:
Ca urmare a contractarii unui credit la CAR, s-a ajuns, datorita neachitarii acestui credit, la o valoare de achitat de 4.200,00 Lei. Unitatea creditoare a initiat actiunea judecatoreasca avand ca rezultat emiterea unui ordin de executare prin executor judecatoresc. La primirea ordinului am convenit de comun acord cu executorul judecatoresc retinerea din salar a unei sume lunare pana la achitarea integrala a debitului. La sfarsitul perioadei, dupa achitarea integrala a sumei inscrise in ordinul de executare, unitarea creditoarea mi-a comunicat ca mai am de achitat inca 1.500 lei reprezentand dobanda calculata la sold, avand in vedere faptul ca nu am achitat suma intr-o singura etapa. Va rog sa-mi comunicati daca aceasta dobanda este legal calculata si pretinsa, fara a avea o alta hotarare judecatoareasca?