Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cetatenie germana, drepturi in calitate de angajat in ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cetatenie germana, drepturi in calitate de angajat in Germania

Sunt o persoana care am un contract de munca incheiat in Germania cu o firma din Germania, contractul este pe perioada nedeterminata din 1997.
Intrebarea mea este se poate obtine cetatenie germana in aceste conditii?
Care ar fi drepturile si aici ma refer la pensie sau indemnizatie de somaj in cazul in care firma din Germania isi inceteaza activitatea din diferite motive?
La ce institutie din Germania sau din Romania ar trebuie sa ma adresez pentru obtinerea cetateniei sau a drepturilor banesti si care sunt pasii de urmat?
Condiţii valabile pentru obţinerea cetăţeniei germane :
- Perioada de şedere neîntreruptă pe teritoriul Germaniei de minimum 8 ani
- Disponibilitate de renunţare la actuala cetăţenie (excepţie fac cetăţenii statelor UE)
- Fără cazier judiciar
- Recunoaşterea principiilor statului de drept
- Cunoştinţe de limba germană (scris, citit, vorbit)
- Contract de muncă pe perioadă nedeterminată sau dovada unei surse de venit
- Promovarea testului de încetăţenire (valabil de la 1 septembrie 2008)

În cazul unui străin căsătorit cu un cetăţean german, cererea de încetăţenire poate fi depusă după o perioadă de şedere neîntreruptă pe teritoriul Germaniei de doar 3 ani.
Cornel Vasile, Consilier juridic
SCUZE CA INTREB AICI....nu am reusit sa deschid acesta tema in alt loc........
ETNICII GERMANI din RO plecati din tara pina in decembrie 1989 ,in ce conditii deveneau cetateni germani ?
1- Cit timp le mai era valabil pasaportul R.S.R.?
2 - Primeau automat cetatenia germana,conform conventiei pentru emigrare dintre RO si D ? Atit parintii cit si copii?
3 - Erau despagubiti daca lasau terenuri/case statului roman?
4 - Daca si-au vindut la plecare proprietatile,dupa 1990 au/n-au mai avut dreptul de retrocedare/reconstituire ?
Daca este cineva avizat,astept un raspuns....si imi cer scuze pentru locul postarii;inca nu am gasit o astfel de tema pe forum! Cu respect!
Danbv, utilizator