avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cetatenie germana, drepturi in calitate de angajat in ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cetatenie germana, drepturi in calitate de angajat in Germania

Sunt o persoana care am un contract de munca incheiat in Germania cu o firma din Germania, contractul este pe perioada nedeterminata din 1997.
Intrebarea mea este se poate obtine cetatenie germana in aceste conditii?
Care ar fi drepturile si aici ma refer la pensie sau indemnizatie de somaj in cazul in care firma din Germania isi inceteaza activitatea din diferite motive?
La ce institutie din Germania sau din Romania ar trebuie sa ma adresez pentru obtinerea cetateniei sau a drepturilor banesti si care sunt pasii de urmat?
Cel mai recent răspuns: Danbv , utilizator 09:58, 20 Iunie 2010
Condiţii valabile pentru obţinerea cetăţeniei germane :
- Perioada de şedere neîntreruptă pe teritoriul Germaniei de minimum 8 ani
- Disponibilitate de renunţare la actuala cetăţenie (excepţie fac cetăţenii statelor UE)
- Fără cazier judiciar
- Recunoaşterea principiilor statului de drept
- Cunoştinţe de limba germană (scris, citit, vorbit)
- Contract de muncă pe perioadă nedeterminată sau dovada unei surse de venit
- Promovarea testului de încetăţenire (valabil de la 1 septembrie 2008)

În cazul unui străin căsătorit cu un cetăţean german, cererea de încetăţenire poate fi depusă după o perioadă de şedere neîntreruptă pe teritoriul Germaniei de doar 3 ani.
Ultima modificare: Luni, 28 Decembrie 2009
Cornel Vasile, Consilier juridic
SCUZE CA INTREB AICI....nu am reusit sa deschid acesta tema in alt loc........
ETNICII GERMANI din RO plecati din tara pina in decembrie 1989 ,in ce conditii deveneau cetateni germani ?
1- Cit timp le mai era valabil pasaportul R.S.R.?
2 - Primeau automat cetatenia germana,conform conventiei pentru emigrare dintre RO si D ? Atit parintii cit si copii?
3 - Erau despagubiti daca lasau terenuri/case statului roman?
4 - Daca si-au vindut la plecare proprietatile,dupa 1990 au/n-au mai avut dreptul de retrocedare/reconstituire ?
Daca este cineva avizat,astept un raspuns....si imi cer scuze pentru locul postarii;inca nu am gasit o astfel de tema pe forum! Cu respect!
Ultima modificare: Duminică, 20 Iunie 2010
Danbv, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cetatenie paulalex13 paulalex13 Buna,in curand o sa ma casatoresc si ea are cetatenie romana si germana,o sa primesc si eu cetatenie germana daca ne casatorim ? (vezi toată discuția)
Obtinere cetatenie germana lorelei lorelei lorelei lorelei Buna ziua, As dori sa stiu, va rog frumos, daca se poate obtine cetatenie germana si care ar fi procedurile in acest sens, in conditiile in care strabunicul ... (vezi toată discuția)
Dobandire cetatenie germana robertinoiguana robertinoiguana Buna ziua, vreau sa aflu daca pot dobandi cetatenia germana. Mama tatalui meu, care a fost cetatean german, in prezent decedata, s-a casatorit cu un cetatean ... (vezi toată discuția)