avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cetatenie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cetatenie

Buna,in curand o sa ma casatoresc si ea are cetatenie romana si germana,o sa primesc si eu cetatenie germana daca ne casatorim ?
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 17:20, 28 Decembrie 2014
da, după ce îndepliniți condițiile cerute de legea germană.
In Romania o sa ne casatorim nu in strainatate,am uitat sa precizez .
Dupa casatorie sotia solicita transcrierea certificatului romanesc la autoritatile germane si va mutati in Germanica pentru 3 ani consecutiv, pentru ca fara sa locuiti efectiv pe teritoriul statului german nemtii nu va vor acorda cetatenia prin corespondenta.
Altfel, conditiile de obtinere ale cetateniei germane de catre un cetatean roman sunt:
1. opt ani de sedere neintrerupta pe teritoriul Germaniei;
2.cazier judiciar fara inscrisuri;
3.recunoasterea principiilor statului de drept;
4.cunoştinţe de limba germană (scris, citit, vorbit);
5.contract de muncă pe perioadă nedeterminată sau dovada unei surse de venit;
6.promovarea testului de încetăţenire.
Succes!
Ultima modificare: Duminică, 28 Decembrie 2014
Justitiarul711, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dobandire cetatenie germana robertinoiguana robertinoiguana Buna ziua, vreau sa aflu daca pot dobandi cetatenia germana. Mama tatalui meu, care a fost cetatean german, in prezent decedata, s-a casatorit cu un cetatean ... (vezi toată discuția)
Help !!! casatorie cu un cetatean german Marinela46 Marinela46 Sunt in pragul casatoriei cu un cetatean german si sunt foarte confuza avand in vedere ca eu in Romania detin un apartament dobandit de mine pana la momentul ... (vezi toată discuția)
Cetatenie germana, drepturi in calitate de angajat in germania Hmagda Hmagda Sunt o persoana care am un contract de munca incheiat in Germania cu o firma din Germania, contractul este pe perioada nedeterminata din 1997. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)