Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cetatenie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cetatenie

Buna,in curand o sa ma casatoresc si ea are cetatenie romana si germana,o sa primesc si eu cetatenie germana daca ne casatorim ?
da, după ce îndepliniți condițiile cerute de legea germană.
In Romania o sa ne casatorim nu in strainatate,am uitat sa precizez .
Dupa casatorie sotia solicita transcrierea certificatului romanesc la autoritatile germane si va mutati in Germanica pentru 3 ani consecutiv, pentru ca fara sa locuiti efectiv pe teritoriul statului german nemtii nu va vor acorda cetatenia prin corespondenta.
Altfel, conditiile de obtinere ale cetateniei germane de catre un cetatean roman sunt:
1. opt ani de sedere neintrerupta pe teritoriul Germaniei;
2.cazier judiciar fara inscrisuri;
3.recunoasterea principiilor statului de drept;
4.cunoştinţe de limba germană (scris, citit, vorbit);
5.contract de muncă pe perioadă nedeterminată sau dovada unei surse de venit;
6.promovarea testului de încetăţenire.
Succes!
Justitiarul711, utilizator