Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... HELP !!! Casatorie cu un cetatean german
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

HELP !!! Casatorie cu un cetatean german

Sunt in pragul casatoriei cu un cetatean german si sunt foarte confuza avand in vedere ca eu in Romania detin un apartament dobandit de mine pana la momentul actual si am si un copil in varsta de 16 ani !Logodnicul meu nu detine nimic acolo si doresc sa stiu ca in cazul unui divort sau al decesul meu inaintea lui aceasta ar avea dreptul la o cota parte din ceea ce detin eu pana la aceasta data?Ce drepturi ar avea aceasta daca divortam desii nu asta caut sau daca mi se intampla ceva rau el vine la succesiune ?Copilul meu in varsta de 16 ani ce drepturi va avea in Germania daca eu ma voi casatorii cu acesta ?COPILUL MEU dupa cat timp v aprimii cetetenia germana de la data casatoriei?VA ROG UN RASPUNS CAT MAI URGENT ! VA MULTUMESC!
Marinela46, utilizator
daca divortati nu are nici un drept asupra bunurilor dobandite de dvs. inainte de casatorie.
daca decedati intrA cu copilul dvs. cu o cota de 1/4 din averea care ramane dupa dvs.
Daca vreti sa scapati de grija averii, donati copilului si pastrati-va drept de habitatie viagera.
Despre cetatenia germana e util sa va interesati la autoritatile germane.
Dvs veti obtine prin casatorie cetatenia mai repede decat copilul dvs.

Un cetatean roman, de altfel ca orice cetatean non-german al Uniunii Europene, trebuie sa indeplineasca anumite cerinte stabilite de Parlamentul German. Astfel, conditiile de obtinere ale cetateniei germane de catre un cetatean roman sunt:
1. opt ani de sedere neintrerupta pe teritoriul Germaniei;
2.cazier judiciar fara inscrisuri;
3.recunoasterea principiilor statului de drept;
4.cunoştinţe de limba germană (scris, citit, vorbit);
5.contract de muncă pe perioadă nedeterminată sau dovada unei surse de venit;
6.promovarea testului de încetăţenire

informatii utile gasiti in link
[ link extern ] /