avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate ThomasT6

Activitate ThomasT6

Nu e nici o suparare, am inteles de ce l-ati mutat.
Pentru 2008 am platit impozitul, pentru 2009 raportez la 2008 chiar daca CA este mai mica decat cea din 2008 incandrandu-ma la alta grila inferioara... asa ca platesc nu minimul 2200 ci 4300 cf CA din 2008. Asta nu suna a dubla impozitare? Nu se impoziteaza niste venituri care au mai fost impozitate?

Mentionez ca postul meu a fost mutat eronat de catre adiministratori de la impozitul pe venit unde a fost corect pus.
sa inteleg ca e dubla impozitare pe 2008?
daca in 2010 activitatea e suspendata nu mai am ce impozit stabili, ramane doar acel impozit raportat la 2008 ...
Buna ziua!

Am urmatoarea situatie:
la dec 2008 CA era in a doua grila de imp cu impozit anual minim de 4300lei
la dec 2009 CA este in prima grila de imp cu ...................................de 2200lei
Intrebarea este daca regularizez impozitul aferent CA pe 2009 cu cel platit conf CA pe 2008.
Mentionez ca impozitul de 3% aferent micro era inferior celui minim.
ioana_cristea a scris:

buna ziua!
da se face de notarul respectiv, dc e un act facut de notariatul de stat mergeti la orice BNP.
daca notarul respectiv nu mai traieste, s-a pensionat etc la fel orice BNP.
nu inteleg imi spuneti ca schita este anexata la c ontractul de v/c, deci este parte integranta a acestuia!
si dupa afirmati ca notarul a mers pe logica!
care logica? ca era un nr al parcelei care trebuia trecut corect in contractul de vc.


Pe schita atasata nu scrie nici un nr de parcela sau tarla, are ca titlu "Plan de situatie - teren curte inchiriat de la..." dar scrie pe verso ca este parte integranta din contract cu stampila notarului. Pe titlul de proprietate al vanzatorului sunt 3 parcele: doua cu teren arabil, una curti si constructii. Logica notarului e ca a mers pe nr parcelei ce corespunde la curti si constructii. Cum am spus si mai sus de fapt mi-a vandut intr-una din cele doua parcele cu teren arabil dar in text scrie ca e alta.
Din pacate notarul nu face modificarea deoarece la arhiva nu are nimic care sa confirme cele spuse de mine si spune ca probabil atunci s-a mers pe logica luand nr parcelei pentru curti si constructii din Titlul de proprietate al vanzatorului care detinea si teren in alte parcele de teren arabil de unde de fapt mi-a vandut. Ma trimite la OCPI, acestia ma trimit la Politie care sa imi desemneze un expert topometrist cu care incearca sa faca ceva dar nu au mandat deci nu pot intra, politia la primarie sa imi dea o adeverinta ca acel teren este al meu, primaria la OCPI, OCPI la notar si asa se inchide cercul vicios din care probabil nu o sa pot iesi. Singura solutie imi ramane instanta cu toate ca probabil voi avea si aici surprize. Rog daca a mai intalnit cineva o astfel de situatie sa imi dea un sfat.
Poate mai au si altii aceeasi problema.
Daca intr-un contract de vanzare cumparare este gresit nr parcelei, dar in schita atasata acestuia este amplasat corect, corectura se face la notarul care a emis acel contract de vanzare cumparare.

Răspuns la discuția talharie, furt sau ce?
multumesc pentru raspunsuri. o zi buna.
Răspuns la discuția talharie, furt sau ce?
MIHAI GRIGORE a scris:

Faptul ca au folosit acele bunuri aflate in interiorul spatiului respectiv nu poate fi incadrat la furt sau talharie fiindca nu si le-au insusit ! Infractiunea este de tulburare de posesie!
In prezent spatiul de catre cine este ocupat? Va lipsesc din bunuri? Lista de inventar cu bunurile existente in acel spatiu apartinand societatii dvs este completa?

Spatiul este ocupat de ei, nu mai am acces acolo si nici nu am mers deoarece am fost amenintat de acestia. Am facut plangere si pentru acest lucru dar este greu de probat. Bunurile probabil sunt in spatiu odata ce au deschis alt magazin. Oricum va multumesc ca m-ati luminat in privinta bunurilor. Probabil ca pot doar cere despagubiri pentru folosirea acestora. In plangere este lista completa a acestora.
Răspuns la discuția talharie, furt sau ce?
scuze daca nu m-am facut inteles, intrebarea este legata de folosirea bunurilor aflate in momentul intrarii prin efractie acolo