avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate raluca_andreea

Activitate raluca_andreea

Buna ziua! In data de 19 iunie m-am certat cu fostul meu concubin care era in vizita sa isi vada fetita.Cearta s-a terminat cu lovituri din partea lui,dupa care am chemat politia.A venit, l-au luat dar el iar a revenit.Am inchis tot,nu i-am dat voie sa intre in casa,casa fiind a parintilor mei,dar a intrat spargandu-mi usa cu un scaun.Ma lovit cu pumnul in nas,cu scaunul in picior si a aruncat cu noptiera in mine la toate acestea fiind de fata si fetita noastra de 5 ani.Organele de politie au venit din nou l-au luat ,spunand ca in afara de amenda nu au ce sa ii faca.Eu in acest timp mi-am luat fetita si am plecat de acasa stiind ca el iar va revenii fapt ce sa si intamplat.A doua zi am fost la IML si mi-au dat un certificat medico legal cu 7 zile ingrijiri medicale pe care l-am anexat la plangerea pe care am depus-o ulterior.In urma cu o luna am mai depus o plangere pentru lovire si pentru care am un certificat cu 2-3 zile ingrijiri medicale.
As vrea sa stiu ce urmeaza...ce va patii?nu pot sa stau tot cu frica la mine in casa,pentru ca el tot vine ,sparge si ma loveste pana ajunge politia.Ce pot sa mai fac?Fetita mea e traumatizata de ceea ce a vazut.
Răspuns la discuția amenda penala
Va multumesc pentru raspunsuri!El vrea sa faca recurs si a dori sa stiu ce trebuie scris in acel recurs ca el sa mi-l trimita prin fax.
Cat despre amenzi am inteles ca ii va venii acasa un plic cu ele dar as vrea sa stiu de pe acuma cat timp are la dispozitie pentru a le plati.
Discuție amenda penala
buna ziua!va rog daca ma puteti ajuta.doar azi am aflat ca sotul meu a primit o comunicare hotarare penala dar el este plecat in germania iar ea a venit la domiciliul lui si as dori sa stiu ce presupune aceasta ..am sa va scriu ce scrie pe ea..
in temeiul art217 alin 1 cod penal condamna inculpatul....la 2000 lei amenda penala.atrage atentia inculpatului asupra prevederilor art63 indice1 cod penal privind inlocuirea amenzii in termel legal. in temeiul art 14,art 346 cod procedura penala obliga inculpatul la plata sumei de 1500 lei cu titlul de despagubiri civile catre partea civila .....prin mandatar....
in temeiul art 191 alin 1 cod procedura penala obliga inculpatul la plata cheltuielilor judiciare statului in suma de 450 lei.
cu recurs in 10 zile de la comunicare cu inculpatul si partea civila.pronuntata azi 03.03.2011 in sentinta publica.
deci azi fiind in data de 15 marie au trecut cele 10 in care se mai putea face recurs...ce se mai poate face? in cat timp se poate plati amenda fara a fi inchis?ar trebuie sa ii mai vina acasa o instiintare cu amenda in care sa precizeze in cat timp trebuie sa o plateasca ?dar daca va depasii aceea perioada data dar va plati amenda tot va fi inchis..va rog din suflet chiar nu stiu ce sa fac...sa merg sa vb..nu stiu cu cine...si nici ce sa zic...
ma scuzati daca nu m-am facut inteleasa bine!
va multumesc anticipat! S.Andreea
Da, dar nu stiu la ce penitenciar se afla.Sotul meu stie dar momentan nu pot lua legatura cu el...
Buna ziua.Poate mai mult ca sigur intrebarea mea suna prosteste...dar am fost sunata de la penitenciarul unde se afla cumnatul meu in italia de un an si mi s-a spus sa le trimit un fax dar nestiind bine italiana nu am inteles ce sa fie in acel fax.El a fost inchis pentru crima desi nu se stie inca daca el a comiso.Pana acum am inteles ca nu avea voie sa vorbeasca sau sa il viziteze nimeni.Daca puteti sa ma ajutati ..nu stiu ce sa scriu in acel fax....poate ii trebuie o copie dupa buletinul meu ca sa ma poata suna sau altceva...chiar nu stiu...Daca are cineva vreo idee,va rog sa ma ajutati.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua! Da in prezent este liber. Masina era skoda roomster si era noua.Din pacate nu isi permite un avocat...
buna seara! sper ca ma puteti ajuta cu cateva lamuriri! o ruda de a mea in varsta de 18 ani a furat o masina si a condus-o fara a avea permis de conducere si in stare de ebrietate. as dori sa stiu in cazul in care el nu are antecedente penale s-ar putea sa primeasca o pedeapsa cu suspendare si daca nu cam cati ani ar primi.se poate face ceva ?
Astept raspunsurile dumneavoastra!
Va multumesc anticipat!