avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate denisalacra

Activitate denisalacra

buna ziua,
Se poate vinde un imobil care este ipotecat in favoarea unei banci, fara a lichida creditul? respectiv proprietarul unei case are un credit pe 15 ani si casa ipotecata in favoarea bancii si doreste sa o vanda prin contract de vanzare-cumparare fiului sau (major), care ar fi de acord sa preia casa cu sarcini si sa preia ipoteca pe numele sau, ca nou proprietar. Este posibil acest lucru, fara a achita integral tot creditul? Multumesc!
Discuție vanzare SRL
In cazul cesiunii partilor sociale (se vinde o soc.com.SRL) trebuie predate si toate documentele contabile de pana acum si in baza carui art.de lege? Daca urmeaza vreun control la noua firma pt. perioada precedenta (sa zicem ultimii 5 ani), in mod legal vechiul administrator si director economic are raspunderea inregistrarilor efectuate. De unde pot sti eu daca predau toate actele, ca nu lipsesc ulterior din ele, la control sau ca le mai gasesc in acelasi stadiu in care le-am predat? (ma gandesc ca se poate inlocui vreo fila, ca sa nu spun ca ar trebui numerorate toate filele din vreo 40 bibliorafturi, nu?!!!)
Intrebare: sunt obligata sa predau toata documentatia contabila?
Multumesc!
Răspuns la discuția succesiune dupa mama vitrega
Multumesc mult pt. raspuns!! Va raspund si eu la pct.4: Testamentul este facut pentru TOATE BUNURILE!!, dar eu stiu doar de garsoniera.ca bun important.(posibil sa aibe si bani; sigur are certificate de trezorerie, cu drept de ridicare eu, dar inteleg ca acestea nu se mostenesc: sunt valabile doar pe perioada vietii mamei mele vitrege!!)
Tatal meu s-a recasatorit, dupa ce mama mea a murit cand eu aveam 5 ani. Mama mea vitrega nu are alti copii si eu sunt singurul lor copil. Ulterior tatal meu a murit si acum traieste doar mama mea vitrega, care are 85 ani si are o garsoniera proprietate personala. Mi-a lasat prin testament autentificat in fata notarului mostenire aceasta garsoniera.
INTREBARE: Dupa moartea ei, daca as vrea sa vand aceasta garsoniera, ar putea fi constestat testamentul de catre cele doua nepoate ale ei (dupa frati!) care sunt in viata?!! Mentionez ca pe buletinul meu la rubrica "mama" scrie numele mamei mele biologice, caz in care nu stiu daca se poate considera ca sunt DE DREPT, unica mostenitoare, fara a se tine cont de testament? (care ar putea fi constestat!!)
Multumesc!
multumesc! S-a si facut acest demers, dar dureaza si stiu ca nu au raspuns la nici o conciliere...Daca se ajunge la judecata si implicit la executare silita si ei intra in lichidare, astept mult si bine...sa se evalueze bunurile si sa se plateasca datoriile. Cine stie ce dari la stat au neplatite si cum statul este primul pe lista...mie nu mai imi ramane nimic.
Cu respect, Denisa
Buna ziua,
Sunt director economic la o soc.particulara si acum 1 an am facut DIN GRESEALA un virament (prin banca electronica) in contul unei societati, care avea o denumire asemanatoare cu cea careia trebuia sa-i virez banii corect, conform unei facturi emise de aceasta. Pe Ordinul de plata este mentionata si numarul facturii respective, si se poate vedea ca acea factura nu este de la societatea careia i s-au virat banii. De atunci, ma chinui sa-i recuperez pe cale amiabila, dar nu se mai poate. Administratorul societatii nu mai raspunde la telefoane si nici nu-mi confirma extrasul de cont. Consider ca s-a inregistrat cu o suma necuvenita, pe care ar fi trebuit sa o returneze. Problema cea mare este ca mie mi S-A IMPUTTA ACEASTA SUMA SI MI SE OPRESTE DIN SALARIU. SI ESTE F.MARE SUMA: APROATE 17000 RON!!! Ajutati-ma va rog cu un sfat, CUM AS PUTEA SA-MI RECUPEREZ MAI REPEDE ACEASTA SUMA: I-AM FACUT SI NOTIFICARE LA TRIBUNAL...DAR STITI F.BINE CA DUREAZA....
ASTEPT, VA ROG FRUMOS UN SFAT CAT MAI REPEDE, CA NU SUNT DISPUSA SA SUPORT DIN SALARIU...GRESEALA, GRESEALA, dar suntem oameni si trebuie sa respectam legile. Multumesc mult, Denisa