avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1845 soluții astăzi
Forum Activitate yulianaz81

Activitate yulianaz81

Discuție Carte de munca
Buna ziua ,am si eu o intrebare.Sotul meu lucreaza la o firma din data de 1 aprilie 2014,acum in luna iulie patronul ia spus ca ii va face contract de munca (desi el actele ;le -a dus inca din aprilie si stia ca o are contractul de munca de atunci),a intrebat ce se intampla cu cele 3 luni in care a lucrat fara contract si i-sa raspuns ca I-le va trece pe contractul de munca.Adica contractul de munca va fi inregistrat la fortele de munca din data de 1 aprilie.Eu stiu ca asa ceva nu se poate face ,intrebarea este la mintit sau nu angajatorul? se poate trece si cele 3 luni lucrate fara contract de munca?
Discuție Vanzare teren
Buna ziua ,am si eu o intrebare ,tatal meu are 2 fratii si un teren in Ialomita pe care doreste sa-l vanda problema cea mai mare este ca unul dintre fratii nu este de gasit ,nu stie unde locuieste ,nu sau mai vazut de peste 3 ani ,nici atunci cand a murit bunica mea ,care a locuit acolo unde doresc ei sa vanda nu a venit .Ce se poate in acest caz ,ei doresc sa vanda terenul.Succesiunea este facuta! ,se poate vinde fara celalalt frate daca ei nu reusesc sa-l gaseasca ,nu stiu unde locuieste,etc!?Multumesc!
Buna ziua ,as avea si eu o intrebare daca se poate:Apartamentul in care locuiesc este pe numele fratelui meu si am dori sa schimbam contractul pe numele meu [initial vroiam pe numele baiatului meu de 4 ani,insa am aflat ca nu se poate],ce acte ne sunt necesare si cam care ar fi costurile,?Ce procedura trebuie urmata?Specific ca eu nu-i voi da lui nici-o suma de bani pe acest apartament,de aceea as dori sa stiu cum trebuie procedat si care sunt costurile.Poate fi trecut si copilul minor in contract?
Buna ziua,am fost in concediu pt crestere copil pana la 2 ani,sa terminat concediul in data de 16 09 2012,ma-m reintors la munca pt 2 luni,acum nu mai am posibilitatea de a merge ,pt ca nu mai am cu cine il lasa pe cel mic,ce trebuie sa fac pt a beneficia de ajutor somaj,contractul se desface pe cale amiabila din ambele parti.In aceste conditii pot bebeficia de aj de somaj.multumesc.