Forum Discuţii juridice Executare silită reziliere contract vinzare- cumparare
Discuție deschisă în Executare silită

reziliere contract vinzare- cumparare

Va salut.Am incheiat un contract de vinzare -cumparare a unui imobil , la notariat.Cumparatorul nu a mai achitat suma stabilita in termenul legal astfel ca trebuie sa reziliez contractul. cum ma sfatuiti sa procedez intrucit trebuie sa intabulez imobilul pe numele meu , care sunt costurile, cit este taxa de timbru.Va multumesc.
treb vazut si contractul.. ce si cum...,contactati un avocat sa va indrume.succes!
Cristina Voicu, Avocat
Daca ati incheiat un ANTECONTRACT atunci este simplu!
Daca ati incheiat insa un CONTRACT de vanzare cu plata in rate , atunci calea este actiune in instanta pentru anularea contractului!
B-)
Contractul avea pact comisoriu? de ce grad?
Costurile unei intabulari cuprind costul necesar cadastrului (daca nu este facut) si taxa de intabulare (care este o suma relativ modica de ordinul catorva zeci pana la 200 RON).
Rezolutiunea contractului (rezilierea este un termen pentru contractele cu executare succesiva/ plata in rate), fie si pentru neplata pretului (art. 1322, 1361 si 1365 C.civ.C.civ ) poate fi ceruta in instanta. Daca nu ati predat bunul, nu sunteti dator a-l mai preda. (art.1322 C.civ.)