Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescrirea unei datorii la banca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescrirea unei datorii la banca

Vreau sa stiu daca o datorie de 128 ron datorata unei banci reprezentand rata restanta din anul 2003 cand sa luat creditul . aceasta datorie trbuie achitata unei firme de recuperatori se prescrie sau nu
Teoria spune ca dreptul de a cere "datoria" se prescrie in termen de 3 ani. Aceste termen este intrerupt insa de orice notificare , sau somatie din partea bancii. Termen, de la care "curge" iar termenul prescriptiei. Incearca la un avocat...o consultattie nu trebuie sa te coste foarte mult.
Daca din 2003 pana in prezent nu ati primit nici o notificare din partea unui executor silit si doar acum de la recuperatori, datoria s-a prescris.
Aveti grija sa nu faceti nici o plata, nici macar partiala, nu recunoasteti datoria pt ca va repune in termenul de prescriptie si va pot executa silit.