Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... plangere contraventionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

plangere contraventionala

Am depus o contestatie la un proces verbal de contraventie (prin care mi s-a dat amenda si a fost retinut certificatul de inmatriculare) si la termenul de judecata s-a dat urmatoarea decizie '' Amana cauza la 4.05.2010 pentru a se depune intampinare. ''
Ce inseamna asta? Ce trebuiea sa fac in continuare?
D-voastra nu faceti nimic, termenul este dat pentru politie.Probabil ca a fost o lipsa de procedura cu intimata, si s-a dat un nou termen pentru citare si pentru ca aceasta sa depuna intampinare.
Contestatia are doua capete de cerere (in principal): a.- privind amenda contraventionala; b.- privind punctele penalizare; Daca in contestatie nu ati facut referire si la punctele penalizare/permis reveniti la cotestatie pentru ca instanta de judecata sa se pronunte si asupra acestui aspect! In rest are dreptate colegul!
Nu aveti ce precizare sau revenire sa faceti, pentru ca prin insasi plangerea contraventionala formulata, se solicita anularea PV de contraventie, cu toate masurile dispuse in el.
V-am explicat, intampinarea o depune intimata, partea adversa, ca raspuns la contestatia d-voastra.
Va multumesc pentru amabilitate
Foarte util acest site
procmarci a scris:

Nu aveti ce precizare sau revenire sa faceti, pentru ca prin insasi plangerea contraventionala formulata, se solicita anularea PV de contraventie, cu toate masurile dispuse in el.
V-am explicat, intampinarea o depune intimata, partea adversa, ca raspuns la contestatia d-voastra.

Contestatnd procesul verbal ati contestat de fapt toate masurile contraventionale luate impotriva dvs si stipulate in acesta,deci fata de cele scrise in cerere,in acest moment,nu aveti ce precizari sa mai faceti.
Este un termen acordat si pentru a da posibilitatea intimatei sa isi faca apararile.
Nu pot decat sa sustin ca fiind pertinenta observatia dlui consilier