Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare

Am formulat o actiune pentru plata orelor suplimentare. s-a efectuat expertiza mi-a calculat orele suplimentare efectuate si suma pe care trebuie sa o incasez dar in incheierea expertizei se concluzioneaza ca nu trebuie sa primesc nici o suma intrucit in contractul colectiv de munca se prevede ca pentru munca nenormata am primit un spor de 25%.dar in codul muncii se prevede pentru orele suplimentare un procent de 75%.ce trebuie sa fac?sa solicit anularea contractului colectiv de munca pentru ca nu respecta codul muncii?
Nu trebuie sa solicitati anularea CCM ci sa solicitati instantei sa constate ca prevederile Codului muncii (art.120 alin. (2) si art.111 alin. (1)) sunt imperative si prevederile imperative ale Codului Muncii se aplica si in situatia in care CCM incalca aceste prevederi. Mai mult, art.120 mentionat stabileste explicit ca acest procent nu poate fi mai mic, iar CCM pe anii 2007-2010 stabileste un procent de 100% pentru orele astfel lucrate sambata si duminica. De altfel, expertiza in cauza este numai un mijloc de proba care poate fi combatut atunci cand nu este pertinent sau concludent, ori cand nu tine seama de prevedereile legale imperative aplicabile. In concluzie, instanta poate tine cont de cuprinsul expertizei numai in partea care nu incalca sau nesocoteste legea.
De altfel, in practica judecatoreasca s-a decis in mod corect in acest sens si in alte spete. (Vedeti in acest sens si Decizia nr. 1366/R din 10.04.2006 a Curtii de Apel Bucuresti, Sectia a VII-a Civila si pentru cauze privind conflictele de munca si asigurari sociale.)
ContSters36411, utilizator
Multumesc dl.Zaharia. Rezolutiunea unui contract de vinzare - cumparare se timbreaza la valoare?