Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale taxe SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

taxe SRL

As dori sa stiu care sunt taxele care trebuiesc platite pt un SRL cu domeniul de activitate "administrare imobile". Ma refer la impozite,alte taxe. Doresc sa infiintez acest SRL si as vrea sa fac niste calcule. Mi-ar fi de mare ajutor daca mi-ati putea da niste informatii exacte. Multumesc!
Buna seara,

Ce tip de societate doriti sa infiintati? Platitoare sau neplatitoare de TVA.
Taxele sunt multe si depind de mai multi factori. Veti avea salariati? Ce cifra de afaceri estimati ca veti avea?

Cu stima,
Ionita Florin
Buna ziua,
Pentru inceput va fi neplatitoare de tva si nici angajati nu o sa am. Estimez o cifra de afaceri de 4000 lei/luna.
Ar fi mai bine sa fie platitoare de tva? Dvs. ce ma sfatuiti?Multumesc!
Buna ziua,

Ar fi avantajos sa fie platitoare de TVA in momentul in care aveti de dedus TVA-ul. Totul ramane la latitudinea fiecaruia, insa eu zic ca in cazul dumneavoastra ar fi mai bine ca firma sa fie neplatitoare de TVA.
Ati mai avea de platit:
impozit pe profit, 16 %
impozit pe dividende, 16% , daca veti avea profit la sfarsitul anului calendaristic

Cu stima,
Ionita Florin
Deocamdata impozit forfetar nu aveti de platit.
Va multumesc!