Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenzi aiurea
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenzi aiurea

sunt conducator de tir.ma oprit politia si mia dat amenda ca nu aveam atestatul profesional la mine,acesta este obtinut de la arr,s-a mai intamplat sa nul am la mine dar mau oprit cei de la arr care au verificat ca sunt in baza de date al lor si nu miau facut nimic.au voi acesti politai sami dea amenda fara sa verifice ca am acest atestat
e simplu. Faci plangere impotriva procesului verbal de constarare a constraventiei, si la instanta de judecata te prezinti cu atestatul in original. Daca era valabil la data la care ai luat amenda , ti se anuleaza procesul verbal si nu mai trebuie sa platesti amenda.
Conducatorul auto ,mai ales cel profesionist,cum sunteti dvs.,are obligatia sa plece in cursa cu actele obligatorii:talon,asigurare,atestate,licenta de transport,rovinieta,etc.Asa ca nu este vinovata politia ca dvs.nu sunteti in regula
Din nefericire,culpa va apartine si cred ca este acelasi lucruca atrunci cand uitati permisul de conducere acasa,sunteti amendat pentru ca nu il aveti la dvs./nu il puteti prezenta,nu pentru ca nu sunteti titularul lui