avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPT LA MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPT LA MOSTENIRE

Buna ziua,
as dori sa stiu cata cota parte au dreptul din apartamentul unchiului meu fratii sotiei acestuia care este decedata
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 17:45, 2 Aprilie 2010
Pentru a primi un raspuns corect trebuie sa ne dati mai multe detalii....
1. Intereseaza daca apartamentul este bun comun al sotilor (unchiul si sotia lui decedata) sau daca este un bun propriu al unui dintre soti....
2. Sotia decedata are copii (descendenti)....?
3. Daca nu are copii, la mostenirea acesteia vine sotul supravietuitor si parintii si fratii persoanei decedate. Trebuie stiu daca parintii sunt in viata....
Prea putine date pt a se putea da un raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune /informatii bluesky1 bluesky1 este vorba despre o situatie mai complicata: fratele mamei a murit acum cativa ani, in urma lui a ramas sotia lui ( nu s -a facut succesiune dupa el), anul ... (vezi toată discuția)
Mosteniri-cota fiecarui mostenitor gherasimmanu_VS gherasimmanu_VS buna ziua unchiul meu a decedat,ca mostenitori sunt fratele unchiului decedat si trei nepoti,un nepot este botezat de catre unchiul decedat. va rog sa-mi ... (vezi toată discuția)
Prioritate la succesiune emil1702 emil1702 Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: trebuie facuta succesiunea dupa o persoana decedata in 2007(numita in continuare \"persoana\") care a avut un ... (vezi toată discuția)