Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPT LA MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPT LA MOSTENIRE

Buna ziua,
as dori sa stiu cata cota parte au dreptul din apartamentul unchiului meu fratii sotiei acestuia care este decedata
Pentru a primi un raspuns corect trebuie sa ne dati mai multe detalii....
1. Intereseaza daca apartamentul este bun comun al sotilor (unchiul si sotia lui decedata) sau daca este un bun propriu al unui dintre soti....
2. Sotia decedata are copii (descendenti)....?
3. Daca nu are copii, la mostenirea acesteia vine sotul supravietuitor si parintii si fratii persoanei decedate. Trebuie stiu daca parintii sunt in viata....
Prea putine date pt a se putea da un raspuns.