Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... exceptarea de la plata a energiei electrice aferente ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

exceptarea de la plata a energiei electrice aferente ascensorului pentru persoanele de la parter este la latitudinea Adunarii generale?

Buna ziua. Locuiesc la parter de 3 ani. Am un copil mic de 4 ani. De cand ma stiu in blocul acesta platesc curentul pentru lift. Am intrebat de ce? Mi s-a raspuns asa este legea. Am citit legea:
"Hotarare pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari, hotarare nr. 1588/2007
.....
Sectiunea 2 - Repartizarea cheltuielilor pe numar de persoane

.....
Art. 35
Prin hotarare a adunarii generale, pot fi exceptate de la plata cheltuielilor aferente consumului de energie electrica pentru functionarea ascensorului/ascensoarelor persoanele care locuiesc in apartamente situate la subsol, demisol, parter, mezanin, precum si la etajul 1 din cladirile fara mezanin. De asemenea, in cazul cladirilor care au amplasate la etajele superioare bai, spalatorii, uscatorii, prin hotarare a adunarii generale, persoanele care locuiesc in apartamente situate la subsol, demisol, parter, mezanin, precum si la etajul 1 din cladirile fara mezanin pot sa fie exceptate de la plata cheltuielilor aferente consumului de energie electrica pentru functionarea ascensorului/ascensoarelor, in baza unor angajamente personale, date in scris catre asociatia de proprietari de catre persoanele care nu folosesc spatiile de la etajele superioare."
Intrebarea mea este: Acel cuvant "POT" are caracter obligatoriu sau este la latitudinea (mila) AG. Parerea mea este ca este lasat loc de interpretare si de un eventual abuz din partea AG. Am un vecin care este aproape paralizat si plateste liftul...:O
Baiatul meu de 4 ani plateste liftul...#-o
Toti cei care suntem la parter 4 aptx9 scari platim liftul#-o
Ce este de facut?
Si, mai am o intrebare: Am renuntat la aragaz cu cuptor si mi-am cumparat plita cu gaz si cuptor electric. Tot la fel platesc gazele ca si cand as avea cuptor pe gaze? Sau este pe undeva vre-o reglementare in acest sens? Am cautat dar nu am gasit...
Cu multumiri
HG nr 1588/2007 Art 35
Prin hotararea adunarii generale.pot fi exceptate de la plata cheltuielilor aferente consumului de energie electrica pentru functionarea ascensorului/ascensoarelor persoanele care locuiesc in apartamentele situatie la subsol,demisol,parter ,
mezanin ,precum si la etajul 1 din cladirile fara mezanin
Pentru solutionarea problemei cu energia electrica aferenta lift ,trebuie ca toate persoanele cu situatie similara dvs , sa solicitati oficial presedintelui de asociatie,sa prevada ca si ordine de zi/subiect discutie ,cu ocazia convocarii adunarii generale
Pentru problema gazelor,daca nu exista contorizare individuala,factura se repartizeaza in mod egal pe numar apartamente bransate la instalatia de gaz
multumesc pentru precizari. intrebarea era ca aceasta exprimare "pot" creeaza obligatii AG in sensul ca daca noi cerem ni se va da acceptul sa nu platim? sau pot spune NU, nu suntem de acord sa nu platiti?
Intotdeauna ,hotararile referitoare la acordarea de facilitati pentru scutirea de plata,a unei minoritati ,constituie subiect amplu disputat si in majoritatea cazurilor se manifesta o reticenta sau retinere in aceasta directie
Proprietarii au dreptul sa se pronunte pro sau contra ,neexistand prevedere imperios prevazuta
@bsterea
nu stiu daca ati observat, dar puteti fi scutit de plata CHELTUIELILOR CONSUMULUI DE ENERGIE ELECTRICE AFERENT ascensorului. asta nu inseamna ca sinteti scutit de plata pentru abonament la reparatii, reparatii curente, revizie ISCIR, etc pentru lift
@bsterea
Plata la ascensor are doua aspecte:
1. Curentul electric pentru functionarea ascensorului (despre care intrebati Dv. si la care ati facut referire) care este facturat, in general, la gramada cu iluminatul partilor comune (holuri, uscatorii, casa liftului, subsol etc) si se regaseste in factura de la Electrica.
- puteti fi scutit de aceasta cota de plata, numai pentru partea care revine ascensorului, cu doua conditii: sa existe contor propriu al ascensorului pentru a se putea delimita proportia din curentul electric total al scarii respective si in acest caz sa semnati o conventie cu asociatia de proprietari ca nu folositi liftul pentru a urca la uscatorie, la vreun prieten care locuieste la etaj......
- daca nu exista contor propriu ascensorului cum s-ar putea sti care este cota aferenta acestuia din curentul electric total consumat la comun pe scara Dv.?

2. Service-ul pentru ascensor care este un abonament lunar.
- Ce puteti face Dv.? Sa redactati o cerere catre comitetul executiv in care sa propuneti ca, luand in calcul art. 35 mai sus citat, in compensatie, sa fiti scutit de plata service-ului la lift, completand o conventie cu asociatia ca nu folositi liftul.

La mine in asociatie, persoanele de la P si et.1 au fost scutite de plata acestui abonament la service, in compensatie la art. 35, deci se poate, daca se vrea.

Plata la gaz.
Asa cum au spus si alti utilizatori, factura la gaze este impartita in regim de pausal si asta pentru ca nu exista contor individual.
In cazul Dv. cine poate sti daca Dv. numai la plita nu folositi mai mult gaz decat alt apartament cu aragaz complet, dar care nu-l prea foloseste..... Aici, chiar numai contoarele individuale pot transa problema!
elga50, moderator