Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Clasare Dosar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Clasare Dosar

Buna ziua,

Am fost cercetat penal pentru infractiunea de evaziune fiscala in urma verificarilor organulde cercetare a ajuns la concluzia ca nu a fost nici o evaziune si a clasat dosarul. Eu le-am trimis o cerere in care ii rugam sa ma informeze cu privire la ancheta si la stadiul ei si mi-au raspuns in scris ca lucrarea cu pricina a fost clasata la jumatatea lunii martie.
Ce inseamna acest lucru? Se mai poate redeschide dosarul?

Va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Nu cred ca este vorba de clasare, poate de un SUP sau NUP.
Insa in cazul in care apar noi probe, dovezi, indicii, etc se poate dispune redeschiderea dosarului penal.
Probabil s-a dispuns neinceperea urmaririi penale sau scoaterea dvs de sub urmarirea penala,ipoteza aratata si de distinsul dn.avocat.
In momentul cand ulterior,apar fap noi sau chiar indicii cu privire la infractiunea despre care faceti vorbie se poate redeschide dosarul,iar urmarirea penala va continua si in raport de elementele sau faptele noi aparute
Clasarea dosarului se face cand se prescrie fapta,poate s-a dat neinceperea urmaririi penale.Nu este tot una.