Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... SUSPENDARE PROCES CIVIL
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

SUSPENDARE PROCES CIVIL

DACA ESTE O CERCETARE PENALA IN CURS POT SUSPENDA UN PROCES CIVIL IN DESFASURARE?
Trebuie sa platesc mai intai taxa de 3 % intr-un prosec de recunoasterea unui drept de mostenire ?
Exista un principiu de drept, in sensul ca penalul tine in loc civilul, deci, puteti sa suspendati procesul civil ( art. 244 c.p.c.) daca exista si un proces penal in derulare (trebuie sa fie inceputa urmarirea penala).
Da, potrivit Legii 146/1995, republicata si modificata, sunteti obligat la plata unei taxe de timbru in cuantum de 3% din valoarea masei partajabile plus 19 lei, in cazul in care nu ajungeti la o tranzactie cu partea adversa, pana la prima zi de infatisare.
Scuze, Legea 146/1997
Sunt intru totul de acord cu dl.Moloman!=D>
Penalul tine in loc civilul , deci puteti solicita instantei de judecata sa suspende procesul pana la solutionarea laturii penale!
In conformitate cu disp.art.244 pct.2 c.pr.civ.puteti solicita suspendarea actiunii civile,pana la solutionarea celei penale.
multumesc mult pentru ajutor tuturor celor care mi-au raspuns.