Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Ce este viciul
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Ce este viciul

M-am gandit sa definim viciul.
Eu zic ca viciul este acea ocupatie de care abuzezi . Adica faci prea mult.

Alte pareri ?
deja dependenta..
Viciul?Ceva ,de care ca sa poti scapa necesita multa vointa din partea ta si toata sustinerea celor din jurul tau.Si poate vei avea rezultat pozitiv.
freeanifer a scris:

M-am gandit sa definim viciul.
Eu zic ca viciul este acea ocupatie de care abuzezi . Adica faci prea mult.

Alte pareri ?

Avem o definitie interesanta data de Eagles in "Hotel California"
"Last thing I remember I was running for the door
I had to find the passage back to the place I was before
"Relax," said the night man, "We are programmed to receive
You can check out any time you like but you can never leave"

In alta ordine de idei (pentru ca tot suntem juristi iar juristii sunt obisnuiti sa defineasca tot felul de institutii) care ar fi coordonatele (caracterele) viciului? In umila mea opinie cred ca orice practica sau comportament care indeplineste conditiile de mai jos poate fi considerat viciu:
1. Imoralitatea
2. Caracterul degradant
3. Placerea produsa
4. Frecventa

Asadar este viciu acel comportament frecvent care desi produce placere este imoral si conduce in cele din urma la degradare.
Altfel ar trebui sa admitem ca si abuzul de virtute este tot un viciu si ramanem sa ne intrebam daca de virtute se poate abuza.

De ce am introdus placerea in definitie? Hmmm, pai fara placere cine e fraier sa faca ceva imoral si degradant ? Ha?
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Interesant u.b.i.k ...
Dar ceva pozitiv ca sa zic asa de care abuzezi ...e viciu ? De exemplu studiu, lectura, hobby....(calatoriile,chinologie etc)

Alte pareri ? Multumesc
freeanifer, utilizator
Intrebarea de mai sus ma face sa cred ca nu stii ce e acela un viciu, asa ca iti recomand un dictionar.
Vei gasi,acolo,printre altele la viciu: ''Deprindere de a face fapte rele; obicei urât, patimă rea''.
Ceva mai complet decat ce a spus dl avocat ...nu stiu