Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... decontare reperatii masina
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

decontare reperatii masina

Buna ziua.Doresc sa stiu daca sunt PFA si am un contract de comodat avand ca obiect masina personala, pot sa-mi trec la cheltuieli micile reparatii la masina( benzina stiu ca nu o pot deduce)?Multumesc anticipat pentru ajutor.
Da.
Benzina, nu. ;)
Din cate stiu eu, se pot deconta cheltuielile cu reparatiile, reviziile, RCA si CASCO, in situatia exprimata de dvs. Dar numai pe durata contractului de comodat. De obicei, contractele de comodat facute sub semnatura privata se fac pe durata nedeterminata, dar cele prin notariat se fac pe o durata de 3 ani cu drept de prelungire.