Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua - vreau partea mea din casa părintească
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua - vreau partea mea din casa părintească

hristos a inviat,
am 2 surori care sunt proprietare pe casa parinteasca jumatate din casa si teren la una si jumatatea cealalta la alta

intrebarea mea este eu pot sa am partea mea de casa si teren doar acordul uneia dintre surori sau este nevoie de amandoua
multumesc mult
Manuela Rășină, administrator
parintii mei au facut act de vanzare-cumparare pe toata casa si terenul surorii mele care locuieste cu ei aceasta i-a facut act de vanzare-cumparare pe 1/2 din casa si teren celeilalte surori

acum vreau si eu partea mea din casa parinteasca si a-si vrea sa stiu daca este nevoie de amandoua surorile pentru a-mi face act de vanzare-cumparare si daca in acest caz casa si terenul se vor imparti la 3

multumesc mult
dar surorile dvs sunt de acord sa incheie acest act de vanzare cumparare?
daca numai o sora doreste sa va vanda, ea va putea sa dispune de cota ei sau de o parte din aceasta cota.
surorile mele sunt de acord sa-mi faca act de vanzare cumparare si vreau sa stiu daca trebuie sa semneze amandoua deoarece casa parinteasca trebuie impartita in mod egal la toate trei
Da. Trebuie ca ambele surori sa fie de acord cu vanzarea. Un expert va imparti casa si terenul in 3 loturi egale, in functie de dorinta voastra, iar surorile vor semna actul de vanzare, fiecare in functie de partea care i se ia sa vi se dea Dvs.
Succes.
av. M.Hornea