Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... girant
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

girant

daca sunt girant la cineva care a scos o anumita suma de bani din banca si nu mai doresc sa-l mai girez ma pot retrage,si cum o pot face?
Mergeti la banca la care s-a facut imprumutul si vedeti care sunt conditiile de modificare a contractului de imprumut cu privire la giranti.
Ar fi o solutie sa cereti titularului de contract, cel pe care l-ati girat, sa-si gaseasca pe altcineva care sa va inlocuiasca pe dvoastra. Numai asa banca va poate 'dezlega' de obligatie. Girantul trebuie sa indeplineasca cel putin conditiile pe care le-ati indeplinit dvoastra.
Atunci cand ati girat ati semnat un contract cu banca care i-a acordat acel imprumut persoanei pentru care ati girat. Fara acordul bancii nu veti putea renunta la gir! Iar pentru a putea obtine acel acord , persoana care a luat imprumutul va trebui sa gaseasca un alt girant care sa indeplineasca conditiile impuse de catre banca!
Succes!
:luck: