Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... devolutiune legala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

devolutiune legala

Vreau sa cumpar un apartament. Proprietara l-a dobandit prin testament, are act de proprietar. Ma intereseaza cum pot sa aflu daca mai sunt si alti mostenitori, pt ca mi-e frica sa nu existe in timp revendicari de la alti mostenitori care sa atace testamentul. (am inteles ca se poate)
Multumesc
Apartamentul are cadastru si intabulare? Ati vazut un extras informativ de carte funciara?
Exista certificat de mostenitor redactat de catre notarul public in baza acelui testament?
B-)
Vanzatoarea va trebui sa se prezinte la notar, iar acesta, in baza testamentului, sa intocmeasca certificatul de mostenitor (deoarece nici testamentul, dar nici certificatul de mostenitor nu reprezinta acte de proprietate, dar diferenta este ca in baza certificatului de mostenitor se poate instraina imobilul). Atunci veti afla si dvs. daca mai sunt si alti mostenitori.
Eventual, in prima faza, asa cum v-a recomandat si colegul, solicitati de la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara un extras de carte funciara pentru informare (in cazul in care are deschisa carte funciara).