Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lichidarea la zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lichidarea la zi

buna ziua, lucrez in 2 locuri cu profil farmacie.
la o farmacie sunt angajat cu o norma si la cealalta farmacie sunt angajata cu jumate de norma.
la a doua farmacie cu o jumate de norma vreau lichidarea la zi, dar mi s-a spus ca in contract a fost stabilit un preaviz de 15 zile.
cum sa procedez in acest caz??
:)
:-/
"Lichidare la zi"ar vrea sa insemne incetarea raporturilor de munca prin acordul partilor,in cf. cu art.55(b)CMuncii,in acest caz nu e nevoie de preaviz.
Daca ti s-a spus despre respectarea acelui preaviz,inseamna ca e vorba de demisie,adica tu ai fost ceea ce doreste intreruperea rap. de munca,nu angajatorul,respectiv farmacia,caz in care va trebui sa respecti aceasta perioada.