Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... diferenta intre demisie si incetarea raportului de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

diferenta intre demisie si incetarea raportului de munca cu acordul partilor

va rog tare mult sa imi spuneti daca exista vre o diferenta intre demisie si incetarea raportului de munca cu acordul partilor.
sunt angajata la o firma si doreste sa ma mute pe o alta (sefa avand doua) de la ITM si a zis ca ar tr incetarea rap de munca cu acordul partilor dar sefa vrea sa mi dau demisia. urmareste ceva?#-o
Se poate... Cel mai bine ar fi sa semnati intai contract de munca pe durata nedeterminata pe cealalta firma si tot in aceeasi zi sa va faceti lichidarea cf art 55 lit b cu acordul partilor. diferenta este ca la demisie angajatorul nu are voie sa nu fie de acord cu demisia respectivului, dar trebuie sa stea termenul de preaviz prezavut in contract: 15 sau 30 zile daca avea functie de conducere.
Diferenta este ca in cazul demisiei trebuie sa efectuati un preaviz de 15 zile pe cand in cazul incetarii prin acordul partilor contractul se termina la data pe care o solicitati dvs si cu care angajatorul este de acord. Deci nu mai trebuie preaviz.
Diferenta este ca daca va dati demisia, nu mai puteti beneficia de somaj, daca indepliniti conditiile de cotizare.Cartea de munca ar trebui inchisa in acest caz cu art. 55 lit (b) Codul muncii.
pai oricum nu este vorba de somaj caci vrea sa ma duca pe alta firma in aceeasi zi , se poate demisie fara preaviz?
ideea ar fi ca acea firma pe care vrea sa ma duca cred ca o va desfiinta eu oricum merg in concediu de crestere copil cu handicap inca un an pana la 3 ani
Diferenta este ca daca va dati demisia, nu mai puteti beneficia de somaj, daca indepliniti conditiile de cotizare.Cartea de munca ar trebui inchisa in acest caz cu art. 55 lit (b) Codul muncii.

Art.55 lit b) nu da dreptul la somaj.
Semnati concomitent CIM pe noua firma (dar si angajatorul sa semneze) si incetarea pentru cea veche. Cea mai serioasa solutie.
Angajatorul poate renunta la perioada de preaviz in cazul demisiei.
ContSters42179, utilizator