Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... functia de conducere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

functia de conducere

daca in momentul de fata sunt sef de birou ,avand 5 subalterni cu mine 6,iar biroul urmeaza a se transforma in serviciu,adica 7 subalterni cu mine 8,pentru functia de sef serviciu trebuie sa mai dau examen sau se transforma pur si simplu postul meu ,activitatea fiind aceeasi?
Din moment ce biroul se reorganizeaza in serviciu, functia de sef birou dispare, fiind creata o functie noua, de sef serviciu. Aceasta functie poate fi ocupata prin concurs sau examen de promovare, in conditiile legii.
Transformarea, cu pastrarea persoanei care ocupa postul, se aplica doar in doua cazuri:
- din post contractual in functie publica, in conditiile art. 111 din legea 188/1999;
- in urma absolvirii unor studii superioare, prin organizarea examenului de promovare.
Parerea mea:D