Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... probleme cu bancile
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

probleme cu bancile

am divortat de sotul meu in octombrie 2008.In ianuarie 2008 el a luat un credit de nevoi personale pe numele sau fara nici o garantie ,dar in contractul de imprumut am participat ca si coplatitor., la data respectiva fiind casatoriti.In urma divortului ne-am inteles si el si-a asumat raspunderea achitarii ratelor la credit, lucru ce este mentionat si in sentinta definitiva de divort.Deoarece nu mai are servici, si nu a mai achitat ratele la banca cei de la firma de recuperare imi tot trimit mesaje pe telefon sa achit eu ratele restante si dobanzile aferente desi nu sunt titularul contractului de imprumut ci doar coplatitor.La ce pot sa ma astept in continuare? Ce se intampla daca firma de recuperari nu poate sa recupereze banii de la el? Ce se intampla cu mine in acest caz?
multumesc pentru raspuns