Forum Discuţii juridice Executare silită Rata CEC Bank
Discuție deschisă în Executare silită

Rata CEC Bank

Buna ziua, am un contract in derulare la CEC Bank (credit de nevoi personale) iar ca si codebitor o am pe sotia mea. Va rog sa imi spuneti daca pe viitor nu voi plati ratele si este posibil sa ajung la executare silita, o va afecta si pe ea la salariu? exista o cale sa nu i se poprească sumele din salariu?
Cozmin880, utilizator
Buna ziua,
Nu prea aveti cum, nu platiti dvs., o sa puna poprire pe salariul/pensia dumneaei.
Este pozibil sa puna poprire si pe conturile dvs. si sotiei.

Da ma gandeam ca este o portita prin care sa imi puna executorul doar mie poprire pe salariu. multumesc
Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Nu prea aveti cum, nu platiti dvs., o sa puna poprire pe salariul/pensia dumneaei.
Este pozibil sa puna poprire si pe conturile dvs. si sotiei.

Nu există nici o portiță, când vine vorba de executare silită, și recuperarea banilor creditorului.
Se pune poprire atât pe salariul/pensia titularului de credit, cât și pe salariul/pensia girantului.

Faceți tot posibilul să nu ajungeți la executare silit, că apoi plătiți și penalități pe fiecare zi de întârziere, dar și cheltuieli de executare.
Dapix, utilizator
Daca nu platiti exista riscul sa nu mai terminati niciodata cu acel credit: penalitati de intarziere, onorarii executor judecatoresc, etc.

Codebitorul este tinut solidar la plata datoriei. Deci nu puteti beneficia de nicio portita.