Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionar al fostului CAP
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionar al fostului CAP

Mama mea are 70 de ani, este pensionară de CAP şi are o pensie de 300 lei.Tata a murit în anul 2006, iar pensii de urmaş nu s-au mai dat de atunci, rămânând cu acest singur venit după 40 de ani de muncă în agricultură.
Interesant este faptul că alte femei din sat care s-au pensionat după mama au pensii mult mai mari decât ea.
Ce aş putea face să o ajut să-şi crească puţin pensia?
E tare tristă că o ajutăm noi cu bani după atăţia ani în care a trudit pe pământul ţării.
Vă implor să mă ajutaţi, că nu ştiu de unde să încep!
Pensiile de urmaş nu au fost sistate sau desfiinţate, niciodată.
V-aţi adresat cu cerere casei locale de pensii şi aţi primit respingere?
Soţul supravieţuitor are dreptul la 50% din cuantumul pensiei ce s-ar fi cuvenit susţinătorului decedat.
Vă sfătuiesc să vă adresaţi casei teritoriale de pensii, la ghişeele ce asigură comunicarea cu publicul, unde în mod cert veţi primi toate detaliile.
Trebuie completată cererea tip, prin care mama solicită stabilirea pensiei de urmaş.
În situaţia în care pensia de urmaş este mai mică decât pensia proprie, se v-a menţine în plată pensia actuală.
O zi bună!
florisiris, utilizator