Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... falsificarea unei proiect
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

falsificarea unei proiect

unde se incadreaza fapta unui individ daca falsifica semnatura unei firme de proiectare...nu firma respectiva a elaborat proiectul dar a folosit de denumirea si arhitectii firmei... si a si obtinut autorizatia de demolare...fals in inscrisuri sub semnatura privata sau care?
Faceti plangere la politie si o incadreaza organele de cercetare penala.
Probabil fals dar si infractiuni prevazute de legi speciale ( drept de autor etc.).
deci plansa de proiect nu a fost intocmita de catre firma de proiectare, individul a folosit numai denumirea firmei, iar firma a observat pe cale incidentala totul....unde se incadreaza uz de fals?
furt?
Eu as zice concurs de infractiuni: fals sub semnatura privata ( care include uzul de fals) si incalcarea drepturilor de autor.