Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare data plata salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare data plata salariu

Buna ziua,

modificarea datei de plata a salariului, presupune incheierea unui act aditional la cim-ul angajatilor, sau este de ajuns mentionarea respectivei schimbari in regulamentul intern al societatii?
Admiistratorul trebuie sa dea o decizie interna in acest sens?

Multumesc anticipat.
Este mai bine incheierea unui act aditional in acest sens .. bineinteles, modificarea datei de plata a salariilor putand fi mentionata si in R.I. al societatii.
cf art 17 Codul muncii, orice modificare la CIM se face prin act aditional.
(4) Orice modificare a unuia dintre elementele prevăzute la alin. (2) în timpul executării contractului individual de muncă impune încheierea unui act adiţional la contract, într-un termen de 15 zile de la data încunoştinţării în scris a salariatului, cu excepţia situaţiilor în care o asemenea modificare rezultă ca posibilă din lege sau din contractul colectiv de muncă aplicabil.
Modificarea salariului se poate face numai prin act aditional la CIM semnat de catre ambele parti(angajat si angajator).
B-)
Este vorba despre modificarea datei de plata a salariului si nu a salariului ....;)
Chiar si data de plata a salariului este prevazuta in CIM , deci orice modificare a CIM presupune incheierea unui act aditional la CIM.:)