Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare CIM?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare CIM?

Buna ziua,
Am un salariat care pe langa salariul de baza, beneficiaza de un spor de 15% din salariul de baza si anume spor sistematic peste program. Avand in vedere ca s-a redus drastic volumul de munca al societatii, inclusiv al serviciului in care acesta functioneaza, patronul nu vrea sa-i mai acorde acest spor. De altfel i-am pus in vedere acest fapt si am emis o decizie in acest sens.Obiectiv vorbind, in raport cu volumul de munca actual nu se mai justifica lucrul peste program si plata contravalorii de catre societate. Este de ajuns dispozitia emisa de angajator sau este necesar acordul salariatului pt. modificarea CIM, a elementului salarizare?
Va multumesc.
Nu consider ac este necesara modificarea CIM.
Un spor se acorda daca exista situatia pentru acre a fost acordat!

IN CIM mai pot sa am si spor de nopate de exemplu, dar nu il acordam decat daca se fac ore de noapte, nu-i asas?

La fel si cu lucrul sistematic peste program- daca cf pontajului nu s-a lucart peset program (sau daca s-a lucrat mai putin decat "sistematic" daca ati definitit undeva ce inseamna acest lucru), atunci nu se justifica acordarea sporului.
1. De regula astfel de sporuri nu se trec in CIM. Ele sunt prevazute in Regulamentul intern sau in CCM.
2. Cum a spus si colega mea, @grace_r, daca nu se mai lucreaza peste program nu se mai acorda acest spor.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Depinde cum a fost acordat acel spor ? ... daca a fost prevazut in c.i.m. atunci trebuie sa se modifice c.i.m. printr-un act aditional, care necesita si acordul salariatului.

Daca a fost prevazut in c.c.m sau in R.I., atunci nu mai este necesar acordul salariatului.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Acest spor este prevazut in act aditional la contractul de munca.
Atunci va trebuie acordul salariatului.