avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare CIM?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare CIM?

Buna ziua,
Am un salariat care pe langa salariul de baza, beneficiaza de un spor de 15% din salariul de baza si anume spor sistematic peste program. Avand in vedere ca s-a redus drastic volumul de munca al societatii, inclusiv al serviciului in care acesta functioneaza, patronul nu vrea sa-i mai acorde acest spor. De altfel i-am pus in vedere acest fapt si am emis o decizie in acest sens.Obiectiv vorbind, in raport cu volumul de munca actual nu se mai justifica lucrul peste program si plata contravalorii de catre societate. Este de ajuns dispozitia emisa de angajator sau este necesar acordul salariatului pt. modificarea CIM, a elementului salarizare?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: pakos , utilizator 08:52, 10 Iulie 2009
Nu consider ac este necesara modificarea CIM.
Un spor se acorda daca exista situatia pentru acre a fost acordat!

IN CIM mai pot sa am si spor de nopate de exemplu, dar nu il acordam decat daca se fac ore de noapte, nu-i asas?

La fel si cu lucrul sistematic peste program- daca cf pontajului nu s-a lucart peset program (sau daca s-a lucrat mai putin decat "sistematic" daca ati definitit undeva ce inseamna acest lucru), atunci nu se justifica acordarea sporului.
1. De regula astfel de sporuri nu se trec in CIM. Ele sunt prevazute in Regulamentul intern sau in CCM.
2. Cum a spus si colega mea, @grace_r, daca nu se mai lucreaza peste program nu se mai acorda acest spor.
Ultima modificare: Joi, 9 Iulie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Depinde cum a fost acordat acel spor ? ... daca a fost prevazut in c.i.m. atunci trebuie sa se modifice c.i.m. printr-un act aditional, care necesita si acordul salariatului.

Daca a fost prevazut in c.c.m sau in R.I., atunci nu mai este necesar acordul salariatului.
Ultima modificare: Joi, 9 Iulie 2009
Cornel Vasile, Consilier juridic
Acest spor este prevazut in act aditional la contractul de munca.
Atunci va trebuie acordul salariatului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act aditional pentru munca de noapte papic papic In contractul de munca este trecut ca lucrez 40 ore pe saptamana , cu program normal de 8 ore pe zi, in realitate lucrez doar de noapte cate 12 ore pe noapte o ... (vezi toată discuția)
Sporuri strul_15 strul_15 Buna ziua, As dori sa stiu daca pot scrie in CIM la elementul SALARIU ca : \\" se acorda un spor de 0.25 lei km pentru fiecare kilometru parcurs\\" este ... (vezi toată discuția)
Program de lucru in ture rrramor rrramor Daca am un program de lucru in ture de 12 / 72, platesc orele de noapte cu spor de 25%, cum abordez zilele de sambata si duminica?Daca vor fi lucrate, stiu ca ... (vezi toată discuția)