Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... acte necesare pentru acordarea paternitati
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

acte necesare pentru acordarea paternitati

sotul meu ar dori sa intre in concediu de paternitate ,ce acte are nevoie.?eu am nascut de 2 saptamani este vorba de concediul de 2 ani.
dopulet, utilizator
Concediu de paternitate de 5 zile sau concediu crestere copil?
Legea concediului de paternitate:
ART. 1
(1) Concediul paternal se acorda in conditiile prevazute de prezenta lege, in scopul de a asigura participarea efectiva a tatalui la ingrijirea noului-nascut.
(2) Tatal copilului nou-nascut are dreptul la un concediu paternal de 5 zile lucratoare, in conditiile prevazute de prezenta lege.
ART. 2
(1) In cazul in care titularul dreptului la concediu paternal este asigurat in cadrul sistemului asigurarilor sociale de stat, el are dreptul la un concediu paternal platit de 5 zile lucratoare.
(2) Concediul paternal se acorda la cerere, in primele 8 saptamani de la nasterea copilului, justificat cu certificatul de nastere al acestuia, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului.
(3) Indemnizatia pentru concediul paternal se plateste din fondul de salarii al unitatii si este egala cu salariul corespunzator perioadei respective.