Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu postnatal

Buna ziua!Sunt noua pe aici,si am si eu o intrebare.Sunt insarcinata in sapt 28,iar la recomandarea medicului ginecolog urmeaza sa-mi iau concediul prenatal saptamana viitoare,din 15 aprilie,la 29 saptamani de sarcina.Ar trebui sa nasc in jurul datei de 2 iulie 2010,am socotit zilele de pre- si post-natal,sunt ok,numai daca nasc mult mai tarziu,pe la sapt 42,prin 10-12 iulie nu o sa ma incadrez in cele 42 de zile.Ce se intampla in acest caz?s-ar putea sa pierd indemnizatia din cauza a cateva zile de postnatal,degeaba lucrez de ani de zile?Prenatalul mi-a recomandat medicul ginecolog.Va rog sa-mi dati un raspuns!Multumesc mult!
CIC se acorda dupa efectuarea celor 42 de zile. Trebuie sa aveti in vedere indeplinirea conditie de a avea 12 luni realizate venituri. Ca masura de siguranta mai amanati intrarea in prenatal, medicul poate acorda, daca considera necesar, concediu medical de risc maternal.