Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nelamuriri concediu post si prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nelamuriri concediu post si prenatal

Am mai multe intrebari legat de acest subiect

1) Cate zile minime trebuie sa isi ia angajata ca si concediu prenatal? Am inteles ca sunt 126 zile in total, pre si postnatal?

2) Cine o anunta pe viitoarea mama cand sa isi ia concediul prenatal?

3) Cu cat inainte de a naste trebuie sa isi ia concediul prenatal?

4) Exista o prima de nastere pe care o acorda angajatorul? si daca da prin ce act?

5)Cand se ia concediul de risc maternal? Trebuie platita si ptr acesta o suma?

6) Dupa ce se termina perioada de concediu postnatal incepe CIC?

7) Ce acte trebuie eliberate de la firma unde este angajata mama ptr a beneficia de indemnizatia CIC?

Cam atat.:">:"> sper sa ma fi facut inteleasa si multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde =D>=D>
Buna ziua,
1. Concediu pre si post natal este de 126 zile , 63 inainte de nastere, 63 dupa nastere, in functie de recomandarile medicului puteti lua mai multe zile inainte de nastere dar trebuie sa va ramana minim 42 zile dupa nastere.
2. Asta stabiliti impreuna cu medicul.
3. V-am raspuns la pct 1.
4. Da este un salariu mediu pe unitate reglementa de Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National 2007-2010, art.51.
5. Concediul de risc maternal are durata maxima de 120 de zile.
6. Conediul post natal il puteti lua dupa ce ati terminat minim 42 zile de lauzie, sau la sfarsitul celor 126 zile.
7. Firma trebuie sa va elibereze adeverinta tip cu salariile pe ultimele 12 luni si o copie dupa cererea dvs in care solicitati ca vreti sa efectuati conecediul legal pentru ingrijirea copilului.
dana dgb a scris:
6. Concediul post natal il puteti lua dupa ce ati terminat minim 42 zile de lauzie, sau la sfarsitul celor 126 zile.

Cred ca ati vrut sa spuneti CCC pana la 2ani. ;)
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
da.............. asta voiam sa spun
=D>=D> multumesc de raspunsuri
nu sunt lamurita cuconcediul de risc maternal. mai precis.....trebuie platita vreo indemnizatie? sau pur si simplu il ia in baza legii?

iar daca avem CCM dar in el nu e prevazuta aceasta "prima" ptr nastere, ea mai trebuie acordata?

multumesc
AnnaMaria_ru, utilizator