Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contract de munca

am un salariat care din 15 martie nu a mai venit la munca, a spus ca este bolnav si va veni, ne-a dus cu vorba din saptamana in saptamana si din zi in zi. A zis ca o sa vina marti, pe 6 , nu a venit, nici nu a sunat. Ieri l-am sunat eu, a zis ca va veni azi. Nu a venit si nici nu raspunde la telefon. Concediu medical nu a adus, nici cerere de concediu nu a facut. Cum pot sa ii incetez contractul? In baza carui articol, avand in vedere ca nu vine nici sa semnam cu acordul partilor, nici demisie nu-si face, nici concediu medical nu are, nici nu vine la birou.
Declansati procedura de cercetare disciplinara pentru absente nemotivate repetate in urma careia angajatorul poate decide incetarea contractului.
multumesc pentru raspunsul prompt, dar imi puteti spune va rog, ce inseamna aceasta procedura? ca sa fie totl legal?
Cred ca ar trebui sa convocati comisia de disciplina, sa ii trimiteti o invitatie la comisie, cu confirmare de primire.
Pana la clarificare puteti suspenda contractul de munca in temeiul art. 51, al. 2 din codul muncii.
Daca nu se prezinta sau daca se prezinta si comisia stabileste ca abaterile sunt grave puteti emite decizie de concediere conform art. 61, alin. 1, lit. a, coroborat cu art. 63 din codul muncii.
justicemn a scris:

Cred ca ar trebui sa convocati comisia de disciplina, sa ii trimiteti o invitatie la comisie, cu confirmare de primire.
Pana la clarificare puteti suspenda contractul de munca in temeiul art. 51, al. 2 din codul muncii.
Daca nu se prezinta sau daca se prezinta si comisia stabileste ca abaterile sunt grave puteti emite decizie de concediere conform art. 61, alin. 1, lit. a, coroborat cu art. 63 din codul muncii.

Coroborat cu art.264 lit.f din CM
FLORIN VASILIU, Consultant resurse umane
ce inseamna aceasta procedura?

Este prevazuta in codul muncii art.263-268 si art.75 din CCMN (ca angajator sau persoana imputernicita cu activitatea de RU aveti obligatia sa lecunoasteti, asa ca va recomand sa le lecturati).