Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia de invaliditate

Buna ziua. Am o angajata care se pensioneaza pe caz de boala. Mi-a adus o decizie asupra capacitatii de munca, un singur exemplar de culoare roz. Pe acesta il depun la casa de pensii pentru emiterea deciziei de pensionare sau trebuie sa astept sa primesc un alt exemplar de la medicul expert?
Va multumesc
1. Decizia de la comisia de expertiza medicala se depune la Casa de Pensii, in original. Pe ea scrie si data propusa pentru pensionare.
2. Faceti si dvs. o copie sa o aveti la dosarul salariatei respective.
Scriu eu data propusa?Decizia este emisa in 29.03.2010, concediul medical s-a terminat de pe 31.03.
Deci, incepand cu 1.04 ar trebui sa se pensioneze. Ptr ca sigur nu va mai primi un alt certificat medical avand in vedere propunerea de pensionare data de comisie.
Pe carnetul de munca scriu propus entru pensionare sau ii fac incetare deja?
1. Nu scrieti dvs. pe decizia de la comisie data propusa pentru pensie. Data este scrisa de comisie.
2. In carnetul de munca dvs. scrieti "propus la pensie de invaliditate cu data de...".
3. Dupa emiterea deciziei de pensionare emiteti decizia de incetare a CIM.