avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie asupra capacitatii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie asupra capacitatii de munca

Buna ziua,
Am un angajat cu timp partial de 2 ore/zi care beneficiaza de CM in perioada 10.04- 30.04.2010. Pe 20.04.2010 i-a fost emisa decizia asupra capacitatii de munca din care rezulta ca se incadreaza la gradul III de invaliditate. Va rog sa-mi spuna cineva ce trebuie sa fac in aceasta situatie? :(
Cel mai recent răspuns: Bruta , utilizator 13:05, 28 Aprilie 2010
daca functia de baza a acestei persoane nu este la tine in unitate si persoana doreste sa ramana cu 2 ore, poate sa ramana, pentru ca la gradul III de invaliditate are drept de munca de 4 ore/zi.
daca este cu functia de baza...atunci musai sa aplici legea 49/2010 care intra din data de 01.04.2010!
succes
functia de baza este la mine. ma gandeam sa procedez in felul urmator: ii incetez cim1 cu data de 01.05.2010 in baza deciziei medicale si ii deschid alt contract cu aceeasi data sau cu data de 03.05.2010. Va rog sa-mi spuneti daca este corect? :sorry:
Inainte sa va ganditi cum ii incetati CIM, eu zic sa ii intocmiti mai intai dosarul de pensie - implicit operat in carnetul de munca Solicitarea la pensie. Daca salariatul doreste sa continue activitatea, ramane in continuare la serv. cu prg nu mai mare de 4 ore/zi. La data primirii deciziei, sub nici o forma, pensionarului de inv. gr III nu i se aplica prevederile Lg. 49/2010, adica incetarea cIM, intrucat are drept de munca. In acest caz, la primirea deciziei de pensie si a carnetului de munca, se opereaza in carnetul de munca: "Pensionat de inv. Gr III - Continua activitatea in baza aceluiasi contract de munca" (data este aceeasi cu care a fost propus la pensie = 01.05.2010)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de invaliditate gradul iii spiruharet spiruharet 1. [b] In cazul unui pensionar gradul III de invaliditate, am obligatia de a-i pastra postul, si daca exista aceasta posibilitate cat timp?[/b] 2. [b] La ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate gradul iii stromelectro stromelectro Un salariat are decizia de pensionare , gradul III de invaliditate 1.In cazul in care el vrea sa lucreze cele 4 ore pe zi, firma este obligata sa-l pastreze? ... (vezi toată discuția)
Suspendare cim pt. pensie de boala gina1973 gina1973 AM UN SALARIAT CARE FIGUREAZA IN CONCEDIU MEDICAL DIN 01.04.2010 PANA PE DATA DE 30.04.2010. PE DATA DE 06.05.2010 MI-A ADUS DECIZIA DE CAPACITATE DE ... (vezi toată discuția)