Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate gradul III
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate gradul III

1. In cazul unui pensionar gradul III de invaliditate, am obligatia de a-i pastra postul, si daca exista aceasta posibilitate cat timp?

2. La dosar de pensionare gradul III activitatea angajatului se suspenda sau inceteaza de drept contractul individual de munca?
Pensionarul cu gradul III de invaliditate poate avea CIM cu durata timpului de lucru de 4 ore. Daca vreti sa pastrati persoana respectiva modificati CIM cu 4 ore, daca nu aveti posturi pentru care timpul de lucru este de 4 ore incercati sa incheiati CIM.
Daca nu aveti posibilitatea sa-i oferiti acelasi loc de munca sau altul, cu 4 ore pe zi, atunci ii incetati CIM cu art.56, lit.d) din Corul muncii, cu data iesirii la pensie, conform deciziei de pensionare.
avand in vedere prevederile legii 49/2010 care modifica si art.56"d" Codul Muncii, care este data incetarii contractului de munca, cand este vorba gradul III de invaliditate?
1. In cazul pensionarii pentru invaliditate, CIM inceteaza cu data pensionarii din decizia de pensionare care este aceeasi data cu cea propusa de comisia de expertiza medicala.
2. Daca angajatorul este de acord si are posibilitatea i se poate modifica CIM in 4 ore pe zi.
@carsim

Legea nr. 49/2010 nu a modificat nicio prevedere referitoare la acordarea si plata pensiei de invaliditate iar art. 56, lit. d) din Codul muncii se refera la varsta standard de pensionare si la stagiul minim de cotizare.

Prin urmare, prevederile Legii nr. 49/2010 nu se aplica beneficiarilor de pensie de invaliditate.