Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Obtinere fonduri europene=cafenea
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Obtinere fonduri europene=cafenea

as dori sa aflu eu ca p.f. cum pot avea acces la fonduri europene nerambursabile ptr a-mi deschide o cafenea.cu stima Elena.multumesc
Raspunsul este mai simplu nu puteti accesa fonduri europene nerambursabile pentru asa ceva si in conditiile aratate de d-voastra.
UE VREA DIN VARA SA SIMPLIFICE ACCESUL LA FONDURILE STRUCTURALE.
A trecut de Parlament, se preconizeaza ca si Consiliul isi va formaliza in cel mai scurt timp pozitia astfel incat aceste masuri sa poata intra in vigoare in aceasta vara.
Cursurile de formare profesionala, stagiile de ucenicie pentru tineri si proiectele pentru lucrari publice, care in mod normal s-ar fi incadrat doar pentru finantare nationala, vor fi astfel eligibile pentru finantare europeana. Va trebui sa faceti legatura ,cu putin efort,cu una din primele doua expuse.

Multa bafta!
Stimate @pasage de unde aveti aceste informatii despre simplificarea accesului din vara si despre cursurile de formare profesionala, m-ar interesa mult sa citesc si eu astfel de informatii.
S-a creat falsa impresie că obţinerea acestor fonduri este la îndemâna oricui şi că orice idee poate deveni un proiect viabil. #-oMa faceti sa zambesc. =D>Cu siguranta ca in cele din urma se va simplifica procedura insa in niciun caz pentru actuala perioada de programare ( 2007 - 2013). In cazul POR pentru unele domenii de finantare sunt depasite alocarile financiare si cu 300%. Pentru infrastructura de transport zeci, poate sute de proiecte acceptate sunt pe lista de rezerva. O spun din experienta proprie.:stunned:

Alta este situatia pe POSDRU.
ContSters15910, utilizator
gabescu a scris:

Raspunsul este mai simplu nu puteti accesa fonduri europene nerambursabile pentru asa ceva si in conditiile aratate de d-voastra.

Si eu sunt de aceeasi parere cu domnul Gabescu.
De asemenea, mai sunt de acord si cu ceea ce sustine doamna Suzana.

Din ceea ce am auzit eu este o mare teapa pentru cei ce sunt neinitiati.
Exista persoane care au dat mai mult decat zeci de mii de euro si...au ramas cu banii dati...( nu ma refer la taxe)
Si acele persoane nu au dat bani pentru o cafenea...ci pentru lucruri mult mai serioase...

avocat Claudiu Lascoschi