Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Fuziune sau dizolvare?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Fuziune sau dizolvare?

Sunt actionar in 2 SRL. Firmele au sedii sociale diferite. Una din din firme nu a avut activitate de la infiintare. Problema mea e urmatoarea: Vreau sa mut sediul social al firmei cu activitate in sediul celei fara activitate, la care vreau sa si renunt. Cum e mai recomandat: sa o dizolv pe cea fara activitate si sa fac apoi mutarea de sediu sau sa fac fuziune(sau preluare) intre cele 2 societati cu pastrarea sediului social al societatii preluate? Ma intereseaza cum e mai convenabil din punct de vedere financiar, al timpului si al birocratiei.
ca timp si financiar cred ca a doua varianta .
vezi la onrc.
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii
Daca sunteti asociat in ambele societati, atunci cele doua societati pot functiona, fara probleme, in acelasi sediu potrivit art. 17 alin 2 lit b. din Legea 31/1990, cu ultimele modificari.
romascanu, moderator

Vreau sa mut sediul social al firmei cu activitate in sediul celei fara activitate, la care vreau sa si renunt.

pai... vrea sa renunte... asa ca tot a doua varianta cred ca e mai buna
Ok! Am vrut sa subliniez ca cele doua probleme pot fi separate: 1. prima se rezolva cu o simpla mutare de sediu in urmatoarele zile (care reprezinta probabil situatia care a condus la punerea celei de a doua probleme) 2. poate fi si dizolvarea (o firma care nu a avut activitate este simplu de dizolvat si radiat si nu nici nu reprezita prea mare interes pentru o fuziune daca nu detine bunuri..etc..etc..), dar care dureaza ceva mai mult.
ok! o dizolvi dar inainte de a o radia nu trebuie sa o lichidezi ?
deci tot fuziunea e mai rapida :D